Respiratory z wątpliwego źródła
Piotr Molecki/East News
Autor Maria Glinka - 22 Maja 2020

Maseczki od instruktora narciarskiego, respiratory od handlarza bronią. Resort zdrowia na kolejnych kontrowersyjnych zakupach

Ministerstwo Zdrowia zakupiło respiratory od handlarza bronią – do takich informacji dotarła Gazeta Wyborcza. Jednak największe wątpliwości wzbudza cena sprzętu, która była o kilkadziesiąt tysięcy złotych wyższa niż innych respiratorów na rynku. To już kolejna odsłona kontrowersyjnych zakupów resortu zdrowia pod kierownictwem Łukasza Szumowskiego.

Respiratory po zawyżonych cenach

Najpierw były maseczki od znajomego Łukasza Szumowskiego, a teraz na jaw wychodzą zakupy drogich respiratorów. Jak donosi Gazeta Wyborcza, resort zdrowia zakupił od firmy E&K urządzania, których cena za jedną sztukę wahała się między 160 tys. a 180 tys. zł. Dyrektorzy szpitali podkreślają, że zazwyczaj koszt jednego respiratora mieści się w przedziale 40-50 tys. zł. Urządzenie z wyższej półki jest wyceniane od 70 tys. do 90 tys. zł. Respirator wraz z dodatkowym oprzyrządowaniem, oceniany jako produkt najwyższej jakości, kosztuje 110 tys.

Nie tylko z Ameryki do Polski. Rodzime seriale też sprzedajemy za granicę, jeden furorę zrobił nawet w USANie tylko z Ameryki do Polski. Rodzime seriale też sprzedajemy za granicę, jeden furorę zrobił nawet w USACzytaj dalej

Dlaczego zatem resort zdecydował się na zakup tak drogiego sprzętu? „Ministerstwo Zdrowia na ówczesny moment nie dysponowało żadnymi innymi ofertami sprzedaży respiratorów” – czytamy w oświadczeniu przesłanym do Gazety Wyborczej.

Szefostwo z wątpliwą przeszłością

Wysoka cena respiratorów to nie jedyny kontrowersyjny wątek zakupów resortu zdrowia. Firma E&K z Lublina to spółka działająca przez lata w branży lotniczej, dla której produkowała m.in. motolotnie.

Jak się okazuje również działania ścisłego kierownictwa firmy mogą wzbudzać wątpliwości. Szef E&K Andrzej Izdebski to biznesman zajmujący się od lat handlem bronią – już w 1991 r. był zaangażowany w sprzedaż polskich pistoletów na Bliski Wschód – podaje money.pl. Na swoim koncie ma również łamanie embarga na dostawy broni do Angoli i Liberii. Jest prawdziwym ekspertem w tej dziedzinie.

W związku z szokująca działalnością Gazeta Wyborcza zapytała, dlaczego resort zdrowia zdecydował się na zakup respiratorów od tej firmy. W odpowiedzi ministerstwo powołuje się na pozytywną rekomendację CBA, którą uzyskała oferta przedstawiona przez E&K.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Nowe ognisko koronawirusa w Polsce? Niepokojące doniesienia

Ministerstwo szykuje kolejny program z plusem. Nawet 13 tys. zł dla rodzinMinisterstwo szykuje kolejny program z plusem. Nawet 13 tys. zł dla rodzinCzytaj dalej

Ciężki czas dla Łukasza Szumowskiego

Zakup maseczek od firmy pod przewodnictwem handlarza bronią może jeszcze bardziej zaognić zakupową aferę, która wybuchła wokół Ministerstwa Zdrowia. Kilka dni temu wyszło na jaw, że resort nabył maseczki od instruktora narciarstwa, który był znajomym Łukasza Szumowskiego. Transakcja była niezwykle nieudana – maseczki okazały się wadliwe, a Łukasz Szumowski został oskarżony przez media o „zarabianie na epidemii”.

Sytuację resortu zdrowia dodatkowo pogarszają biznesy brata Łukasza Szumowskiego – Marcina. Opinię publiczną zszokowały doniesienia o przekazaniu 140 mln zł z Narodowego Centrum Badań Rozwoju firmie należącej do brata szefa resortu. Decyzję o przyznawaniu funduszy podejmuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a Marcin Szumowski otrzymał pierwsze środki w 2015 r., kiedy wiceszefem tego resortu był jego brat, dziś minister zdrowia Łukasz Szumowski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Policja tłumaczy się z mandatów po pogrzebie zamordowanej Kornelii. Mamy oświadczenie
  2. Polskie media podały przykre informacje. Poważny wypadek w skateparku zakończył się tragedią, nie żyje młody chłopak
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Polacy muszą się przygotować. Wielkie zmiany w lotach po Polsce, trzeba znać szczegóły
Największe wygrane loterie w Polsce. Rekordzista wsadził do kieszeni niewyobrażalną kwotęNajwiększe wygrane loterie w Polsce. Rekordzista wsadził do kieszeni niewyobrażalną kwotęCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News