Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rejestracja samochodu od czerwca przez internet. Wydłużyć ma się też czas na dopełnienie obowiązku
Radosław Święcki
Radosław Święcki 27.05.2021 02:00

Rejestracja samochodu od czerwca przez internet. Wydłużyć ma się też czas na dopełnienie obowiązku

Rejestracja będzie możliwa przez internet
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od 4 czerwca możliwa będzie rejestracja samochodu przez dealera w imieniu kupującego przez internet. Na tym jednak nie koniec, bo wydłużyć ma się również czas na rejestrację pojazdów sprowadzonych z Unii Europejskiej. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od 4 czerwca dealerzy będą mogli rejestrować za kierowce auto drogą online

  • Jakie elementy będzie musiał zawierać wniosek

  • O ile zostanie wydłużony czas na rejestrację pojazdu

Rejestracja będzie możliwa przez internet

W sierpniu zeszłego roku parlament przyjął nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw. Nowela jak przypomina serwis motofakty.pl ma na celu m.in. zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla kierowców, jak również odciążenie organów samorządowych do których zadań należy m.in. rejestracja pojazdów.

Za sprawą zmian od 4 czerwca, czyli już od następnego piątku możliwa będzie rejestracja nowego samochodu przez internet, czego będzie mógł dokonać dealer w imieniu kupującego. 

Kupujący będzie mógł upoważnić dealera (lub jego przedstawiciela) do złożenia wniosku o rejestrację pojazdu, a także do odbioru z organu rejestrującego decyzji o czasowej rejestracji wraz z pozwoleniem czasowym i zalegalizowanymi tablicami rejestracyjnymi. 

Takie upoważnienie będzie musiało zawierać m.in. podpis własnoręczny, kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpis zaufany bądź osobisty. 

Wniosek będzie musiał zostać złożony przez dealera niezwłocznie. Składany będzie  przy użyciu formularza elektronicznego udostępnionego na stronie Biuletynu Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw informatyzacji. 

We wniosku znajdzie się m.in. imię i nazwisko właściciela (bądź nazwę firmy), jego adres, adres na który ma zostać doręczona decyzja o czasowej rejestracji pojazdu, pozwolenie czasowe i zalegalizowane tablice rejestracyjne, PESEL lub REGON (w przypadku cudzoziemca, który nie ma nadanego numeru PESEL także datę jego urodzenia). 

Wniosek musi również zawierać określenie rodzaju pojazdu i jego przeznaczenie, markę, typ, model pojazdu, rok jego produkcji, numer identyfikacji VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy pojazdu. 

We wniosku podana będzie również informacja o sposobie odbioru decyzji o rejestracji pojazdu przez właściciela. Będzie mógł to uczynić w wydziale komunikacji bądź pocztą (na własny koszt). 

Dłuższy czas na rejestrację

Tymczasem niedawno do Sejmu trafił projekt nowelizacji zmian w kodeksie drogowym, który zakłada m.in. wydłużenie czasu rejestracji pojazdów sprowadzonych z krajów Unii Europejskiej. Właściciel  jak podaje serwis motofakty.pl będzie miałby mieć już nie 30 a 60 dni na zawiadomienie urzędu o nabyciu bądź sprzedaży auta i na jego zarejestrowanie.

O wydłużenie terminu rejestracji apelowali w ostatnim czasie samorządowcy, zwracając uwagę, że z powodu wprowadzonych obostrzeń urzędy nie pracują w takim zakresie jak przed pandemią, co powoduje, że kierowcy często nie są w stanie zdążyć z rejestracją, narażając się tym samym na ryzyko kary. Przypomnijmy, że za brak rejestracji pojazdu w terminie grozi kara od 200 do nawet 1000 zł. 

Tagi: Samochód