Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Prąd może być tańszy nawet o 125 zł. Jest jednak warunek
Monika Majko
Monika Majko 12.09.2023 16:57

Prąd może być tańszy nawet o 125 zł. Jest jednak warunek

licznik
Pixabay.co,/geeralt / Iberion

W poniedziałek opublikowano nowe rozporządzenie ministerstwa klimatu, z którego wynika, że Polacy będą mogli zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Ma do tego dojść, jeśli odbiorca spełni jeden ze wskazanych w projekcie warunków. Co będzie trzeba zrobić?

Nowe rozporządzenie wprowadza obniżkę za prąd

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia ws. szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną, sprzedawcy energii elektrycznej w rozliczeniach za 2023 r. z odbiorcami w gospodarstwach domowych mają obniżyć kwotę należności o 12 proc. iloczynu średniej ceny energii dla taryfy G11 oraz wolumenu 2523 kWh. Z kolei opublikowana przez Prezesa URE średnia cena energii w taryfie G11 na 2022 r. wynosi 0,4140 gr za kWh, co oznacza, że maksymalna obniżka należności może więc wynieść nieco ponad 125 zł.

1125 złotych bez konieczności składania wniosku. Załapie się wiele osób, pieniądze wkrótce trafią na konta

Trzeba spełnić przynajmniej jeden z warunków

Należy jednak wskazać, że rozporządzenie to tak naprawdę nie obniża ceny za prąd, a jedynie wprowadza jednorazowy rabat, z którego skorzystają ci, którzy spełnią chociaż jeden ze wskazanych w projekcie warunków. To jednak nie powinno być trudne. Aby załapać się na obniżkę rachunku za energię elektryczną w wysokości 125,34 zł można:

  • zmniejszyć o 5 proc. zużycia w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy w trzech pierwszych kwartałach 2023 r.,
  • potwierdzić poprawności swoich danych znajdujących się w posiadaniu sprzedawcy prądu,
  • wyrazić zgodę na otrzymywanie korespondencji, w tym faktur VAT drogą elektroniczną, lub zgodę na otrzymywanie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach świadczonych przez niego,
  • być prosumentem, ewentualnie złożenie oświadczenia o tym, że jest się tzw. odbiorcą uprawnionym do zamrożonych cen w ramach wyższego niż podstawowy limitu zużycia.

Rozporządzenie wejdzie w życie po 7 dniach

Ogłoszone w poniedziałek rozporządzenie wchodzi w życie po 7 dniach. Po spełnieniu przynajmniej jednego z powyższych warunków, rozliczenie obniżki ma zostać wykonane nie później, niż na ostatniej fakturze w 2023 r. Jeśli jednak odbiorca nie spełnia żadnego z nich, rozliczenie za 2023 rok ma nastąpić w fakturach za kolejne okresy rozliczeniowe w 2024 r., jednak nie później niż do 31 marca 2024 roku.

Tagi: ceny prądu