BiznesINFO.pl > Praca > Pracujesz zdalnie, pracodawca cię skontroluje i zapłaci więcej. Nowe prawo podpisane
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 31.01.2023 16:14

Pracujesz zdalnie, pracodawca cię skontroluje i zapłaci więcej. Nowe prawo podpisane

komputer-laptop-praca na komputerze-iberion
Iberion

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą m.in. uregulowania pracy zdalnej. Pracownicy mają również szanse na pewne benefity pieniężne. Z wyjątkiem przepisów dot. pracy na odległość, zmiany wejdą w życie za dwa tygodnie.

Oprócz kwestii pracy zdalnej, pojawiły się przepisy dot. kontrolowania trzeźwości w miejscu pracy. Te wejdą w życie za dwa tygodnie.

Pracownik wskazuje miejsce pracy

Jak informuje Interia, przepisy które dotyczą świadczenia pracy na odległość wejdą w życie z końcem marca. Za pracę zdalną będzie uważana praca prowadzona częściowo lub całkowicie poza lokalizacją przedsiębiorstwa, w miejscu, które wskaże pracownik, a pracodawca wyraził zgodę.

Najważniejsza część nowelizacji dotyczy miejsca pracy. Pracodawca nie może go wskazać i uzgodnić z pracownikiem - chociażby w postaci umowy o pracę - lub wybrać w postaci polecenia doraźnego.

Dodatkowo, z informacji Interii wynika, że obowiązkiem pracownika będzie zapewnienie odpowiednich warunków lokalowych i technicznych. Pracodawca natomiast zyska prawo do kontroli w przypadku wątpliwości.

Pracodawca dopłaci za sprzęt lub do rachunku

Sprzęt do pracy zdalnej będzie zapewniał pracodawca w przypadku m.in. służbowego komputera. Dopuszczone będzie użytkowanie sprzętu prywatnego jeżeli spełni on warunki bezpieczeństwa pracy, a pracownik otrzyma za to ekwiwalent pieniężny.

Nie będzie to jedyny benefit, który zyskają pracownicy. Interia podaje, że pracodawca będzie zobowiązany do dopłacania do rachunków za prąd lub internet, który jest wykorzystywany do celów służbowych na zasadzie ekwiwalentu bądź ryczałtu.

Równocześnie, pracodawca będzie zobowiązany do udzielenia pracy zdalnej kobietom w ciąży, rodzicom dzieci niepełnosprawnych, z chorobą nieuleczalną lub dzieci do 4 roku życia czy osobom niepełnosprawnym. Jednocześnie osoby pracujące na miejscu zyskają 24 dni na rok, które będą mogły wykorzystać na pracę zdalną.