BiznesINFO.pl

Iberion

Pracujesz zdalnie, pracodawca cię skontroluje i zapłaci więcej. Nowe prawo podpisane

31 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą m.in. uregulowania pracy zdalnej. Pracownicy mają również szanse na pewne benefity pieniężne. Z wyjątkiem przepisów dot. pracy na odległość, zmiany wejdą w życie za dwa tygodnie.

Oprócz kwestii pracy zdalnej, pojawiły się przepisy dot. kontrolowania trzeźwości w miejscu pracy. Te wejdą w życie za dwa tygodnie.

Pracownik wskazuje miejsce pracy

Jak informuje Interia, przepisy które dotyczą świadczenia pracy na odległość wejdą w życie z końcem marca. Za pracę zdalną będzie uważana praca prowadzona częściowo lub całkowicie poza lokalizacją przedsiębiorstwa, w miejscu, które wskaże pracownik, a pracodawca wyraził zgodę.

Najważniejsza część nowelizacji dotyczy miejsca pracy. Pracodawca nie może go wskazać i uzgodnić z pracownikiem - chociażby w postaci umowy o pracę - lub wybrać w postaci polecenia doraźnego.

Dodatkowo, z informacji Interii wynika, że obowiązkiem pracownika będzie zapewnienie odpowiednich warunków lokalowych i technicznych. Pracodawca natomiast zyska prawo do kontroli w przypadku wątpliwości.

Pracodawca dopłaci za sprzęt lub do rachunku

Sprzęt do pracy zdalnej będzie zapewniał pracodawca w przypadku m.in. służbowego komputera. Dopuszczone będzie użytkowanie sprzętu prywatnego jeżeli spełni on warunki bezpieczeństwa pracy, a pracownik otrzyma za to ekwiwalent pieniężny.

Nie będzie to jedyny benefit, który zyskają pracownicy. Interia podaje, że pracodawca będzie zobowiązany do dopłacania do rachunków za prąd lub internet, który jest wykorzystywany do celów służbowych na zasadzie ekwiwalentu bądź ryczałtu.

Równocześnie, pracodawca będzie zobowiązany do udzielenia pracy zdalnej kobietom w ciąży, rodzicom dzieci niepełnosprawnych, z chorobą nieuleczalną lub dzieci do 4 roku życia czy osobom niepełnosprawnym. Jednocześnie osoby pracujące na miejscu zyskają 24 dni na rok, które będą mogły wykorzystać na pracę zdalną.

Tagi:

praca zdalnapraca

Podobne artykuły

Praca

Dobre wiadomości dla pracowników, gorsze dla pracodawców. Już wkrótce wejdą w życie nowe przepisy
Czytaj więcej >

Praca

Oskładkowanie umów zleceń. Zmiany wpłyną na wysokość pensji Polaków
Czytaj więcej >

Praca

Jeszcze w tym roku Primark otworzy w Polsce dwa nowe sklepy. Sieć szuka pracowników
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na dojazdy do pracy. Wielu może odliczyć nawet 3600 zł, a niektórzy jeszcze więcej
Czytaj więcej >

Finanse

Odprawa w wysokości nawet 24-miesięcznej pensji. Jest porozumienie w sprawie redukcji etatów w bielskiej fabryce
Czytaj więcej >

Finanse

Zarobisz więcej i nie zapłacisz podatku. Ze specjalnej ulgi korzystają ok. 2 mln młodych pracowników
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]