Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Pracujesz i masz emeryturę. Zobacz, ile wzrośnie twoje świadczenie
Elżbieta  Włodarska
Elżbieta Włodarska 20.06.2024 19:12

Pracujesz i masz emeryturę. Zobacz, ile wzrośnie twoje świadczenie

Emeryci
fot. Freepik

W momencie, gdy osoby osiągają wiek emerytalny, wcale nie muszą rezygnować z dalszej aktywności zawodowej na poczet zasiłku. Mało tego - taka decyzja jest bardzo korzystna finansowo.

Pozostanie aktywnym zawodowo ma wiele korzyści

Temat emerytur od dawna wzbudza wiele emocji, choć zwykle opierają się one na jej wysokości. Często jednak osoby aktywne zawodowo wyczekują jej, by następnie odpocząć po wielu latach pracy. Okazuje się jednak, że decyzja, by nie rezygnować z tej aktywności, jest bardzo korzystna, bowiem każdy przepracowany rok po przekroczeniu wieku emerytalnego może skutkować wzrostem świadczenia.

 

Składka ZUS 2025. Przedsiębiorcy zapłacą więcej

Praca po osiągnięciu wieku emerytalnego jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Dlaczego?

Informację o tym, że korzystną opcją jest pozostanie aktywnym zawodowo po osiągnięciu wieku emerytalnego, podkreślił również rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, cytowany przez portal interia.pl. Wyjawił wówczas, jakie to są korzyści. Okazuje się, że wówczas świadczenie emerytalne może znacznie wzrosnąć.

Najważniejsza zachęta do wydłużania aktywności ekonomicznej i odraczania emerytury jest jednak zaszyta bezpośrednio w systemie emerytalnym. Pozwala to bowiem uzyskać znacznie wyższą emeryturę. Jeden rok później, to w ostatnich latach nawet 10-15 proc. wyższa kwota - mówił Paweł Żebrowski.

ZOBACZ TAKŻE: Polacy mogą być zwolnieni z tego podatku. Wystarczy spełnić dwa warunki

O jakich kwotach mowa?

Obecnie minimalna emerytura wynosi 1780,90 zł, zaś po waloryzacji prognozowanej przez rząd, świadczenie to może wzrosnąć do 1901,72 zł. Jeśli założymy, że prognoza ta się sprawdzi, a następnie doliczymy wskaźnik 15 %, o których była powyżej mowa, to po przejściu na emeryturę rok później, świadczeniobiorca może otrzymać emeryturę o 285 zł większą.

To nie jest jedyna opcja, która pomogłaby w zwiększeniu comiesięcznej kwoty otrzymywanej od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Osoby, które zdecydują się na przejście na emeryturę w lipcu, zyskają więcej niż potencjalni emeryci, którzy zrobią to miesiąc wcześniej. Powodem tego jest roczna waloryzacja.

Dodatkowo może przysługiwać ulga dla pracujących seniorów, która przyczynia się do zwolnienia z podatku PIT przychodów do kwoty 85 528 zł.