Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Polacy mogą być zwolnieni z tego podatku. Wystarczy spełnić dwa warunki
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 20.06.2024 14:21

Polacy mogą być zwolnieni z tego podatku. Wystarczy spełnić dwa warunki

Darowizna
fot. Marek BAZAK/East News

Darowizny w rodzinie są częstą praktyką, jednak niewłaściwe ich udokumentowanie może prowadzić do konieczności zapłacenia wysokiego podatku. Aby uniknąć przykrych niespodzianek ze strony fiskusa, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach prawnych. Co należy zrobić, aby uniknąć problemów?

Darowizna w rodzinie. Jak uniknąć problemów z podatkiem?

Podatek od darowizn reguluje ustawa z dnia 28 lipca 1984 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1774). Zgodnie z art. 4a tej ustawy, darowizny między najbliższymi członkami rodziny, określanymi jako "zerowa grupa podatkowa", są zwolnione z podatku. Do tej grupy zaliczają się małżonkowie, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierbowie, rodzeństwo, ojczymowie oraz macochy.

Aby skorzystać ze zwolnienia z podatku, obdarowany musi spełnić dwa kluczowe warunki:

  • Udokumentowanie Przelewu: Darowizna musi być przekazana w formie przelewu bankowego lub przekazu pocztowego. Przekazy gotówkowe, nawet jeśli pieniądze od razu trafią na konto obdarowanego, nie spełniają warunku zwolnienia.
  • Zgłoszenie do Urzędu Skarbowego: Obdarowany musi zgłosić darowiznę do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Zgłoszenie odbywa się poprzez formularz SD-Z2.
Drogo jak w Polsce? Inflacja w Europie - jak wypadamy na tle UE?

Najczęstsze błędy podczas przekazywania darowizny. Czego należy unikać?

Wiele osób popełnia błędy przy przekazywaniu darowizn, co może prowadzić do nieuznania zwolnienia z podatku przez urząd skarbowy. Najczęstsze przykłady to:

  • Brak przelewu bankowego: Przekazanie darowizny w gotówce, nawet jeśli natychmiast wpłaconej na konto obdarowanego, nie jest akceptowane przez fiskus.
  • Nieprawidłowe zgłoszenie: brak zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego w odpowiednim terminie.
  • Błędna identyfikacja wpłacającego: Urząd skarbowy zwraca uwagę na to, kto jest wskazany jako wpłacający na potwierdzeniu wpłaty. Jeśli obdarowany sam wpłaci pieniądze na swoje konto, nawet jeśli darczyńca był obecny przy transakcji, fiskus może zakwestionować zwolnienie z podatku.

Do niedawna istniała możliwość dokonania darowizny w gotówce i wpłacenie jej w oddziale banku - w praktyce od zawsze najbezpieczniej było zrobić przekaz w formie przelewu elektronicznego lub przekazu pocztowego, aby udokumentować od kogo pochodzą środki.

Ile wynosi maksymalna kwota wolna od podatku w przypadku darowizn?

Warto pamiętać, że od 1 lipca 2023 roku obowiązują nowe, bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące dokumentowania darowizn. Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku od spadków i darowizn, darowizny muszą być udokumentowane przelewem bankowym, co eliminuje możliwość przekazywania darowizn w gotówce.

Od 1 lipca 2023 roku zwiększono także kwoty wolne od podatku. Dla osób z I grupy podatkowej (m.in. małżonkowie, dzieci, wnuki) limit wynosi 36 120 zł, co oznacza, że darowizny poniżej tej kwoty nie wymagają zgłoszenia do urzędu skarbowego ani nie podlegają opodatkowaniu.

W praktyce najlepiej udać się do urzędu skarbowego wraz z wydrukiem uzyskanym wcześniej z banku potwierdzającym dokonanie przelewu lub wpłaty na konto. Następnie wypełnić formularz podatkowy, a wydruk bankowy umieścić jako załącznik.

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i dodatkowych kosztów, należy starannie przestrzegać przepisów dotyczących darowizn w rodzinie. Kluczowe jest udokumentowanie przekazania środków poprzez przelew bankowy oraz terminowe zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego. Dzięki temu darowizna może być w pełni zwolniona z podatku, co pozwoli na pełne skorzystanie z ulg podatkowych.