Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 136 200 zł bezzwrotnej dotacji. Pieniądze czekają, ale są warunki
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.06.2024 09:34

Nawet 136 200 zł bezzwrotnej dotacji. Pieniądze czekają, ale są warunki

pieniądze, dom
Fot. materiały własne; Unsplash.com/Ronnie George

Dofinansowanie wynoszące nawet 136 200 zł czeka na Polaków. Jest to najwyższa możliwa kwota dopłaty w ramach programu Czyste Powietrze, ale nawet niższe progi przewidują duże finansowe wsparcie. Wyjaśniamy szczegóły tego, kto może ubiegać się o pieniądze na kompleksową termomodernizację budynków.

Pieniądze z programu Czyste Powietrze

Pieniądze w ramach programu Czyste Powietrze czekają na Polaków. Najwyższa możliwa kwota dofinansowania to aż 136 200 zł. W założeniach jasno wskazano na co, przeznaczone powinny być środki.

ZBACZ TAKŻE: Zmiany w podatkach nadchodzą wielkimi krokami. Lista jest długa

O pieniądze w ramach tych dotacji starać mogą się właściciele oraz współwłaściciele domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych wydzielonych w budynkach jednorodzinnych posiadających wyodrębnioną księgę wieczystą. Na co dokładnie można wydać dotację?

Ruszyły masowe kontrole domów w całej Polsce. Kary sypią się w milionach

Pieniądze z dofinansowania można wydać na konkretne rzeczy

Dopłata w ramach programu Czyste Powietrze przeznaczona jest na wymianę tzw. kopciucha na nowe źródło ciepła. Konieczne jest, aby był to kocioł ekologiczny i spełniający wszystkie normy. Kolejnymi rzeczami, na jakie przeznaczyć można pieniądze w ramach tego dofinansowania są:

  • modernizacje instalacji grzewczej,
  • wymiana okien i drzwi,
  • montaż instancji PV (paneli słonecznych),
  • ocieplenie budynku,
  • zakup rekuperacji (wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła).

Przewidziano trzy progi dopłat. Maksymalnie można dostać aż 136 200 zł. Jest to najwyższy poziom dofinansowania, który zakłada kompleksową termomodernizację. W kwocie tej doliczony został koszt audytu energetycznego wynoszący 1200 zł. Na ile można liczyć, decydując się na mniejszą inwestycję?

W drugim progu wsparcia podczas remontu można otrzymać maksymalnie 51 200 zł w przypadku braku kompleksowej termomodernizacji i zrezygnowania z mikroinstalacji fotowoltaicznej. W przypadku zamontowania paneli słonecznych kwota dopłaty wzrasta do 60 200 zł. W przypadku drugiego progu dotacja przy kompleksowej modernizacji z zainwestowaniem w fotowoltaikę wynosi już 100 200 zł. Od 14 czerwca obowiązują jednak nowe zasady. Postawiono konkretne warunki.

Zmiany w programie Czyste Powietrze

Obowiązek wyboru pomp ciepła z listy zielonych urządzeń i materiałów (tzw. listy ZUM) oraz wykonania audytu energetycznego – to najważniejsze zmiany, które dotyczą beneficjentów programu “Czyste Powietrze” od 14 czerwca 2024 r. Rozwiązania te mają zapewnić osobom korzystającym z programu możliwość odpowiedniego wyboru urządzeń grzewczych, właściwych dla danego domu, a także uchronić użytkowników pomp ciepła przed zawyżonymi rachunkami za energię - czytamy na rządowej stronie programu Czyste Powietrze.

ZOBACZ TAKŻE: Polacy masowo je wykupują. Ofert przybywa każdego tygodnia

Jak złożyć wniosek i ubiegać się o przyznanie pieniędzy w ramach dopłaty? Przewidziano dwie możliwości. Jedna z nich zakłada osobiste pojawienie się w urzędzie, a druga to opcja skorzystania z możliwości złożenia wniosku przez internet. Co ważne, dokumenty nie trafiają do gminy, a do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej właściwego z racji zamieszkania i zlokalizowania budynku wskazanego we wniosku o dofinansowanie.