praca zdalna
Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa, 11.02.2019.
Autor Paulina Musianek - 13 Października 2020

Będą nowe przepisy, dotkną większość miejsc pracy. Polscy pracownicy muszą przygotować się na poważny przewrót

Szykują się przepisy, które mogą poważnie zmienić formę pracy polskich pracowników. Pojawiła się nowelizacja Kodeksu pracy.

Praca zdalna znajdzie swoje szczególne miejsce w Kodeksie pracy

Jeszcze przed pojawieniem się pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce, wielu polskich pracodawców już zaczęło organizować częściową pracę zdalną swoim pracowników. Wraz z pierwszą falą większość osób pracujących biurowo przeniosło się z pracą do własnych domów ograniczając ryzyko zakażenia. W tym momencie jasne się stało, że niezbędne jest wprowadzenie w Kodeksie pracy przepisów, które regulowałyby tę kwestię.

Praca zdalna zastąpi telepracę

Pojawił się już projekt nowelizacji Kodeksu pracy, którego celem jest kompleksowa regulacja pracy zdalnej w polskim porządku prawnym. Zaproponowana regulacja zawiera podobne lub nawet dokładnie takie same rozwiązania, jak te dotyczące telepracy. Można tam jednak odnaleźć kilka nowych pomysłów.

Według definicji wynikającej z projektu, pracą zdalną określanoby zarówno całkowite i częściowe wykonywanie pracy poza miejscem pracy. Zrezygnowano z trzech rodzajów pracy zdalnej na rzecz jednej.

Co istotne, nowe przepisy dają możliwość pracodawcy nieograniczonego i jednostronnego kierowania pracowników do wykonywania pracy zdalnej w przypadku stanu nadzwyczajnego/epidemii oraz gdy jest to niezbędne ze względu na obowiązek pracodawcy zapewnienia pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

- O ile pierwsza sytuacja nie budzi wątpliwości, zwłaszcza w kontekście ostatnich miesięcy, o tyle druga wydaje się zbyt niejasna, w szczególności w kontekście zasadniczej dobrowolności pracy zdalnej, która wynika z europejskiego porozumienia ramowego w sprawie telepracy – ocenia w rozmowie z MarketNews24 dr Agata Miętek, prawniczka w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wicepremier wygadał się podczas wywiadu. W czwartek nowe obostrzenia, znamy już plany
2. Dlaczego warto jeść śliwki? Powodów jest znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać
3. Setki produktów zmienią skład, uważnie czytaj etykiety w sklepach. Szykuje się rewolucja w żywności

Pracodawca i pracownik z nowymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Trzecią, i chyba najważniejszą zmianą, jaką ma ustanowić nowelizacja Kodeksu pracy jest wprowadzenie nowych obowiązków pracodawcy i pracownika w przypadku wykonywania pracy zdalnej w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Zlecając pracę zdalną pracodawca będzie zobowiązany przekazać pracownikowi nową kartę ryzyka zawodowego oraz przygotować informację zawierającą zasady BHP wykonywania pracy zdalnej uwzględniające wpływ tej pracy na wzrok i układ mięśniowo-szkieletowy. Zaś pracownik musi złożyć oświadczenie, że jego stanowisko pracy zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Jednocześnie, niezmienna pozostała część obowiązujących przepisów dot. kontroli pracownika pracującego zdalnie, co powoduje, że proponowana regulacja w odniesieniu do BHP jest niespójna. Konieczna jest tutaj głębsza analiza pozwalająca zachować atrakcyjność pracy zdalnej (tak by pracodawcy i pracownicy sięgali do nich częściej niż do obecnej regulacji telepracy), ale przy tym by zachowana została istota stosunku pracy, w której to pracodawca jest organizatorem procesu pracy i za niego odpowiada.

Polscy pracodawcy przekonali się do pracy zdalnej

Pomimo wcześniejszych obaw, polscy pracodawcy z coraz większym zaufaniem podchodzą do pracy zdalnej.

– Wiosną pojawiło się wiele obaw, czy to zadziała. Dziś już wiemy, że praca w domu w dużej skali jest w ogóle możliwa, nauczyliśmy się, jak przeprowadzić ten proces pod względem organizacyjnym, jak zarządzać pracą na odległość, jak powinna wyglądać komunikacja z pracownikami i klientami, a sami pracownicy nauczyli się odpowiedzialności za własną efektywność – ocenia Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan w rozmowie z Rzeczypospolitą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niecodzienne nagranie z Agatą Dudą wywołało skrajne emocje. "Szkoda, że nie miała Pani świadomości"
  2. Uratowało go salto. Kierująca pomyliła gaz z hamulcem
  3. Z pewnością i ty masz konto. Opłaty właśnie wystrzeliły, rachunki cię zaskoczą
  4. Popularna aktorka TVP reklamuje ubrania z Biedronki. Sieć rusza z wyjątkową ofertą na jesień z produktami z wyższej półki
  5. Już ponad 200 tys. Polaków na kwarantannie. Nie wszyscy wiedzą, że przysługują im dodatkowe pieniądze
  6. Zupełnie nieznane, cudowne zastosowanie soku z żurawiny. Jest zbawienny przy bardzo poważnej dolegliwości

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News