praca
Pixabay/Pexels
Autor Paulina Musianek - 4 Września 2019

Urzędy świecą pustkami. Polsce grozi epidemia kolejek

Praca czeka, tylko chętnych brak. Kandydatów ubiegających się o zatrudnienie w służbie cywilnej jest z roku na rok coraz mniej. Zniechęcają niskie wynagrodzenia.

Praca jest, ale rąk do pracy już nie ma

Praca w urzędzie na pewno nie jest wymarzonym zajęciem Polaków. Jak informuje “Rzeczpospolita”, kandydatów ubiegających się o zatrudnienie w służbie cywilnej jest aż o cztery i pół raza mniej niż pięć lat temu.

Fatalna sytuacja jest w granicznych inspektoratach weterynarii i okręgowych urzędach górniczych. Na jedno miejsce startuje tam… jedna osoba, a tylko 30% naborów kończy się zatrudnieniem. Podobnie jest w inspektoratach farmaceutycznych, powiatowych inspektoratach weterynarii, wojewódzkich inspektoratach nadzoru budowlanego i urzędach żeglugi śródlądowej - czytamy. Największy problem ze znalezieniem pracowników ma administracja terenowa. Tam często nikt nie zgłasza swojej chęci do pracy.

Prezeska ZUS o sposobie na uzyskanie wyższej emeryturyPrezeska ZUS o sposobie na uzyskanie wyższej emeryturyCzytaj dalej

Powód? Niskie wynagrodzenia

Jak donosi “Rz”, powodem tak małego zainteresowania pracą w urzędach są po prostu “niezbyt atrakcyjne” pensje. W sprawie niskich wynagrodzeń alarmowała już Rada Służby Publicznej. Na ostatnim posiedzeniu podjęła uchwałę dotyczącą złej sytuacji kadrowej w części urzędów i żąda sporych podwyżek dla urzędników.

– To zarobki powodują ogromną frustrację i odpływ doświadczonych pracowników – przyznaje Aneta Łapińska z NSZZ Solidarność Pracowników Administracji w Olsztynie informując, że może to wywołać niebezpiecznie niską wydajność urzędów, a co za tym idzie - np. dłuższy czas oczekiwania na wydanie decyzji. W szczególności poważne skutki mogą dotknąć inspekcję budowlaną. Jak mówi Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich dla „Rzeczpospolitej”, “braki kadrowe w inspekcji budowlanej pociągają za sobą opóźnienia w oddawaniu budynków do użytkowania. Pierwszą ofiarą niedostatecznej obsady stanowisk jest system kontroli. W rezultacie samowola budowlana jest rzadko wykrywana”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Emerycie, jeśli pracujesz, to ZUS może odebrać Ci emeryturę. Sprawdź obowiązujące zasady
  2. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  3. Wracali z wakacji na Maderze. Polaków spryskano środkiem do odrobaczania
  4. Koniec świata nastąpi za 11 dni? Naukowcy twierdzą, że TYM razem Ziemia może eksplodować

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News