praca
Autor Paulina Musianek - 4 Września 2019

Urzędy świecą pustkami. Polsce grozi epidemia kolejek

Praca czeka, tylko chętnych brak. Kandydatów ubiegających się o zatrudnienie w służbie cywilnej jest z roku na rok coraz mniej. Zniechęcają niskie wynagrodzenia.

Praca jest, ale rąk do pracy już nie ma

Praca w urzędzie na pewno nie jest wymarzonym zajęciem Polaków. Jak informuje “Rzeczpospolita”, kandydatów ubiegających się o zatrudnienie w służbie cywilnej jest aż o cztery i pół raza mniej niż pięć lat temu.

Fatalna sytuacja jest w granicznych inspektoratach weterynarii i okręgowych urzędach górniczych. Na jedno miejsce startuje tam… jedna osoba, a tylko 30% naborów kończy się zatrudnieniem. Podobnie jest w inspektoratach farmaceutycznych, powiatowych inspektoratach weterynarii, wojewódzkich inspektoratach nadzoru budowlanego i urzędach żeglugi śródlądowej - czytamy. Największy problem ze znalezieniem pracowników ma administracja terenowa. Tam często nikt nie zgłasza swojej chęci do pracy.

Prezeska ZUS o sposobie na uzyskanie wyższej emeryturyPrezeska ZUS o sposobie na uzyskanie wyższej emeryturyCzytaj dalej

Powód? Niskie wynagrodzenia

Jak donosi “Rz”, powodem tak małego zainteresowania pracą w urzędach są po prostu “niezbyt atrakcyjne” pensje. W sprawie niskich wynagrodzeń alarmowała już Rada Służby Publicznej. Na ostatnim posiedzeniu podjęła uchwałę dotyczącą złej sytuacji kadrowej w części urzędów i żąda sporych podwyżek dla urzędników.

– To zarobki powodują ogromną frustrację i odpływ doświadczonych pracowników – przyznaje Aneta Łapińska z NSZZ Solidarność Pracowników Administracji w Olsztynie informując, że może to wywołać niebezpiecznie niską wydajność urzędów, a co za tym idzie - np. dłuższy czas oczekiwania na wydanie decyzji. W szczególności poważne skutki mogą dotknąć inspekcję budowlaną. Jak mówi Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich dla „Rzeczpospolitej”, “braki kadrowe w inspekcji budowlanej pociągają za sobą opóźnienia w oddawaniu budynków do użytkowania. Pierwszą ofiarą niedostatecznej obsady stanowisk jest system kontroli. W rezultacie samowola budowlana jest rzadko wykrywana”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Emerycie, jeśli pracujesz, to ZUS może odebrać Ci emeryturę. Sprawdź obowiązujące zasady
  2. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  3. Wracali z wakacji na Maderze. Polaków spryskano środkiem do odrobaczania
  4. Koniec świata nastąpi za 11 dni? Naukowcy twierdzą, że TYM razem Ziemia może eksplodować

Następny artykuł