Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Potężne problemy Poczty Polskiej. Pracownicy potwierdzają: "Byłem świadkiem mnóstwa absurdalnych decyzji"
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 19.01.2024 12:24

Potężne problemy Poczty Polskiej. Pracownicy potwierdzają: "Byłem świadkiem mnóstwa absurdalnych decyzji"

Poczta Polska
East News/Marek Bazak

O tym, że Poczta Polska ma problemy finansowe, mówi się już od jakiegoś czasu. Teraz rząd zamierza podać jej pomocną dłoń. Ministerstwo Aktywów Państwowych planuje wesprzeć instytucję dotacją celową.

700 mln złotych strat

Problemy finansowe Poczty Polskiej są już w zasadzie widoczne gołym okiem. To nie tylko kwestia braku podwyżek czy premii świątecznej dla pracowników, ale także szacowanych 700 milionów złotych strat za 2023 rok. Jak informuje ”Rzeczpospolita”, decyzje podejmowane przez zarząd Poczty nie brały pod uwagę kosztów - niegospodarność w postaci zawyżonych opłat za dzierżawę miejsc na automaty pocztowe to tylko jeden z przykładów. Były prezes Poczty Polskiej, Przemysław Sypniewski, określił to mianem ”zaniedbania strategicznego”.

To cud, iż tak duża firma [...] przetrwała aż tak długo bez praktycznie żadnego wsparcia ze strony państwa, a często przejmując za to państwo liczne obowiązki - mówił Sypniewski pod koniec ubiegłego roku.

Doniesienia o dużych problemach Spółki, w rozmowie z reporterką BiznesInfo.pl, potwierdził pracownik Poczty Polskiej.

Nie dziwię się, że to tak wygląda przy takim zarządzaniu. Odkąd pracuję na Poczcie byłem świadkiem mnóstwa absurdalnych decyzji i wątpię, żeby coś miało się szybko zmienić -  wyznał w rozmowie z nami pracownik jednej z placówek pocztowych w Katowicach.

Padła jasna deklaracja w sprawie 800 plus. Będzie inaczej, niż zapowiadano

Dotacja celowa na pomoc Poczcie Polskiej

Ministerstwo Aktywów Państwowych planuje obecnie przekazać Poczcie Polskiej dotację celową. Minister Borys Budka, przy okazji zapowiedzi pomocy finansowej, podkreślił, że najważniejsze jest, by zapewnić Poczcie stabilizację. Na ten moment nie wiadomo jeszcze, o jakiej kwocie mowa. Minister Budka napisał:

W związku z tym Minister Aktywów Państwowych prowadzi działania niezbędne do uruchomienia finansowania kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych przez operatora wyznaczonego, którym obecnie jest Poczta Polska S.A., za 2021 i 2022 r. Finansowanie to udzielane jest z budżetu państwa w formie dotacji celowej [...] i stanowi pomoc publiczną, podlegającą notyfikacji Komisji Europejskiej. Priorytetem Ministra Aktywów Państwowych jest jak najszybsze dokończenie procesu notyfikacji i uzyskanie decyzji Komisji Europejskiej potwierdzającej zgodność planowanej pomocy publicznej z prawem europejskim.

Innowacje uratują Pocztę?

Nadzieję na ratunek dla spółki Borys Budka widzi także w nowelizacji Prawa pocztowego. Dzięki temu możliwe będzie korzystanie m.in. z elektronicznej formy udzielania pełnomocnictwa pocztowego, elektronicznej reklamacji czy automatów paczkowych i innych nowoczesnych rozwiązań technologicznych, obecnie kojarzonych raczej z konkurencją Poczty Polskiej. Takie zmiany pozwoliłyby spółce wrócić do gry, a jej usługi stałyby się ponownie atrakcyjne dla klientów.

źródło: Goniec/Interia