Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Potężna śnieżyca sunie nad Polskę. Posypią się wysokie kary, nie tylko dla kierowców
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 01.12.2023 12:18

Potężna śnieżyca sunie nad Polskę. Posypią się wysokie kary, nie tylko dla kierowców

zaśnieżone samochody
Marek BAZAK/East News

Zima nie ma zamiaru odpuszczać. Nad Polskę zmierza ogromna śnieżyca, która może nawet sparaliżować ruch na drogach. Intensywne opady śniegu z pewnością nie ucieszą zwłaszcza tych, zmuszonych, by pozbyć się grubych warstw białego puchu ze swoich samochodów czy podwórek. I choć nie jawi się to jako atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu, warto poświęcić choćby chwilę. W przeciwnym razie lenistwo może nas słono kosztować.

Nad Polskę nadciąga potężna śnieżyca

W piątek (1 grudnia) w wielu punktach na mapie Polski obserwujemy opady śniegu, ale to dopiero przedsmak tego, co ma nadejść już najbliższej nocy oraz w kolejnych godzinach. W naszym kraju znajdą się miejsca, w których padać będzie nieustannie przez ok. dwie doby. Gdzieniegdzie warstwa białego puchu będzie naprawdę gruba.

Jak prognozuje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek, zima najmocniej da się we znaki w pasie od Śląska, przez Małopolskę, Podkarpacie, Kielecczyznę, aż po Lubelszczyznę. Do sobotniego wieczora w Karpatach przybędzie do nawet 40-50 cm śniegu.

Właśnie się zaczęło. Do Rossmanna ustawią się długie kolejki, same hity

Wysokie mandaty za nieodśnieżone samochody

Obfite opady śniegu to nie tylko duży kłopot dla kierowców będących już w trasie, ale także tych, którzy dopiero takową planują. Prawo drogowe nie nakazuje wprost odśnieżania auta, ale stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu musi być tak utrzymany, aby nie zagrażał bezpieczeństwu uczestników ruchu.

ZOBACZ: Kolejny podatek pójdzie mocno w górę w 2024 roku. Znamy konkretne stawki

Co za tym idzie, policja może uznać, że nasz zaśnieżony samochód łamie tę regułę i nałożyć na nas mandat. Jego wysokość zależy od tego, która część auta nie będzie odśnieżona.

Za niewidoczną tablicę rejestracyjną zapłacimy 300 złotych i otrzymamy 8 punktów karnych. Jazda samochodem z dużą pokrywą śniegu i lodu na dachu kosztować nas może już jednak nawet 3 tys. złotych.

Kary też dla właścicieli posesji

Kary czekają także na właścicieli posesji. Business Insider przypomina, że jeżeli wzdłuż granicy nieruchomości, bezpośrednio przy budynku albo przy działce znajduje się chodnik, musimy go regularnie odśnieżać.

Za zaniechanie obowiązków należy się wysoki mandat, wynoszący nawet 1,5 tys. złotych. To jednak nie najgorsze. Jeżeli bowiem ktoś, kto przechodzi chodnikiem, poślizgnie się i poniesie uszczerbek na zdrowiu, sprawa może trafić do sądu.

ZOBACZ: UE szykuje embargo na gaz LPG z Rosji. To może być problem dla milionów kierowców

Taka osoba ma prawo dochodzić odszkodowania oraz zadośćuczynienia. Ich wysokość wynosi czasem do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Źródło: Business Insider