Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kolejny podatek pójdzie mocno w górę w 2024 roku. Znamy konkretne stawki
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 29.11.2023 09:24

Kolejny podatek pójdzie mocno w górę w 2024 roku. Znamy konkretne stawki

pieniądze
Iberion

W 2024 roku podatek od nieruchomości ma być rekordowo wysoki. Niektóre gminy planują podnieść stawki do maksymalnej wartości i przez to właściciele będą musieli zapłacić nawet o kilkanaście procent więcej niż w tym roku. 

Podatek od nieruchomości w różnych miastach w Polsce

Wysokość podatku od nieruchomości jest różna w zależności od miasta. Portal bankier.pl postanowił sprawdzić, jakie są stawki w różnych miejscach w Polsce. Niektóre miejscowości nie zgodziły się na podniesienie stawek i jest to między innymi Głogów, Zgierz czy Łomża.

Natomiast inne miasta zdecydowały się na podwyżki nawet o 15 proc. Przykładowo, dla mieszkania o powierzchni 65 metrów kwadratowych jest to wzrost z 65 zł na 74,75 zł. Taka stawka obowiązuje chociażby w Katowicach czy Lublinie.

Skarbówka będzie oddawała pieniądze. Do zwrotu nawet 2663,04 zł

Podatek od nieruchomości pójdzie w górę

Minister Finansów ogłosił w sierpniu, że stawki podatków i opłat lokalnych zostają podniesione o 15 procent. Podatek od nieruchomości wzroście z 1 zł do 1,5 zł, natomiast dla gruntów pod budynkami z 0,61 zł do 0,71 zł za metr kwadratowy.

Jeśli chodzi o nieruchomości wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej, to podatek może wynieść nawet 33,10 zł za metr kwadratowy. Warto dodać, że są to stawki maksymalne i nie wszędzie będą one takie same.

Wysokość podatku będzie zależała od gmin

O tym, ile będzie wynosił podatek od nieruchomości, decydują gminy i nie wszystkie z nich zdecydują się na maksymalne podwyżki. Wiele z nich z pewnością podejmie działania zwiększające dochody podatkowe, ale nie wszystkie dążą do pełnej możliwej podwyżki. Przykładowo w Warszawie podatki dostosowywane są do poziomu inflacji za pierwsze półrocze poprzedniego roku.