Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Ponad 934 tys. zł dofinansowania na nietypowe wykorzystanie fotowoltaiki. Polacy użyją jej w swoim projekcie
Paula Drechsler
Paula Drechsler 27.04.2023 15:50

Ponad 934 tys. zł dofinansowania na nietypowe wykorzystanie fotowoltaiki. Polacy użyją jej w swoim projekcie

pieniądze
biznesinfo

Widok paneli fotowoltaicznych kojarzy nam się przede wszystkim z dachami. Ta firma obmyśliła projekt, jak wykorzystać je w jednośladach.

Hulajnoga na cały rok

Popularność hulajnóg elektrycznych z roku na rok wzrasta do tego stopnia, że dla niektórych jest to prawdziwa zmora polskich chodników. Regulacje prawne obejmują już stosowne mandaty za nieodpowiednie parkowanie jednośladów, a straż miejska regularnie zwraca uwagę na porzucony sprzęt. Nie zmienia to jednak faktu, że dużo ludzi wciąż wybiera ten środek komunikacji jako najwygodniejszy, a to kreuje popyt na nowe rozwiązania.

Nad jednym z nich pracują specjaliści z Polski. Ma to być alternatywny system ładowania. Hulajnogi Husa Bikes będą miały wbudowane panele fotowoltaiczne, dzięki czemu staną się niezależne od stacji ładowania. Na dodatek będą to sprzęty do użytku całorocznego, jak podaje bankier.pl.
 

Polak potrafi

Polska firma Husa Bikes to producent elektrycznych hulajnóg z drewna i bambusowych rowerów. Wykorzystują też tworzywa z recyklingu. W założeniu mają przygotowywanie produktów ekologicznych oraz dostępnych dla każdego, także dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Jakiś czas temu twórcy wpadli też na pomysł wykorzystania w swoich produktach paneli fotowoltaicznych. 

Pomysł na hulajnogę Zefir sięga roku 2018. Zależało nam, aby nasz produkt wyróżniała jakość i wygląd — piszą twórcy na swojej stronie internetowej.

Projekt się spodobał

Pomysł na napędzaną energią słoneczną hulajnogę trafił w formie projektu do rozpatrzenia i uzyskał wsparcie Funduszy Europejskich. Wartość całego projektu oszacowano na 1,239 mln złotych, z czego ponad 934 tys. dołożyła Unia Europejska. Środki pozyskane zostały z programu Polska Wschodnia. Przekazane zostały z puli przeznaczonej na działanie „Platformy startowe dla nowych pomysłów”, informuje bankier.pl. Platformy startowe dla nowych pomysłów działają w 9 miastach i są skierowane do różnych branż, mają też własne terminy naborów.

Dofinansowanie mogą otrzymać projekty grantowe, realizowane w partnerstwie prowadzonym przez Animatorów Platform startowych. Realizowane na terytorium co najmniej jednego województwa makroregionu Polski Wschodniej, polegające na stworzeniu kompleksowego programu inkubacji innowacyjnych pomysłów startupów. Projekt powinien obejmować wszystkie działania niezbędne do realizacji zaplanowanego programu inkubacji, obejmującego także usługi niezbędne do rozwoju nowego pomysłu biznesowego — czytamy na parp.gov.pl

Plan realizacji projektu hulajnogi Zefir został podzielony na cztery główne zadania. Są to opracowanie wersji beta pojazdu, budowanie parku maszynowego i wytworzeniu pierwszej serii produktu, uzyskaniu zakładanej funkcjonalności i optymalizacji produkcji, oraz uruchomieniu kanałów sprzedaży, działaniach marketingowych i rozwoju produktu.

Planujemy rozpoczęcie sprzedaży produktu na przełomie maja i czerwca 2023 r. Trwają prace nad uruchomieniem sklepu internetowego. Rozważamy też sprzedaż na innych dostępnych platformach, takich jak np. Allegro. Docelowo będziemy prowadzili sprzedaż także w siedzibie firmy w Łomży – informuje producent.