Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ponad 700 zł więcej dodatku do emerytury. Zyska tylko jedna grupa
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 10.05.2024 09:25

Ponad 700 zł więcej dodatku do emerytury. Zyska tylko jedna grupa

seniorzy
Fot. redakcja serwisu

Wśród wielu dodatków do emerytury, ten bije absolutne rekordy wysokości. Seniorzy mogą zyskać ponad 6 tys. zł, muszą jednak spełnić jeden warunek. ZUS wypłaci pieniądze tylko jednej grupie.

Ten dodatek do emerytury będzie jeszcze wyższy

Wysokość podstawowego świadczenia emerytalnego często pozostawia wiele do życzenia. Sytuację polskich seniorów poprawić mogą liczne dodatki do emerytury, przyznawane przez ZUS. Te mogą być bardzo różne, zależnie od kwoty oraz tytułu, z jakiego są przyznawane. W obu kategoriach zdecydowanie wyróżnia się tzw. emerytura honorowa. Aby ją otrzymać, wielu Polaków nie musi nawet składać wniosku, a warunek jest jeden: wiek. I wcale nie chodzi o wiek emerytalny. W tym przypadku granica jest taka sama dla kobiet i mężczyzn, podobnie jak kwota, niezależnie od odprowadzonych składek. Jedna grupa będzie szczególnie zadowolona z przyznanej im kwoty.
 

Dodatkowe pieniądze z ZUS przed emeryturą. To prawie 1800 zł co miesiąc

Ile wynosi emerytura honorowa?

Emerytura honorowa wypłacana jest każdemu, niezależnie od wysokości emerytury podstawowej, składek, czy nawet stażu pracy. Osoby, które spełnią warunek, nie musiały wcześniej zapracować na emeryturę. A ten jest tylko jeden: trzeba ukończyć sto lat. Polacy, którzy obchodzą w tym roku swoje setne urodziny, otrzymają aż 6246,13 zł z ZUS. To o 705,88 zł więcej, niż do tej pory — do 1 marca 2024 roku emerytura honorowa wynosiła ”tylko” 5540,25 zł. Wiele osób nie musi nawet składać wniosku. Ten będzie konieczny jedynie w przypadku osób, które wcześniej nie pobierały żadnych świadczeń z ZUS. Jest jednak jeden haczyk.
 

Ponad 700 zł więcej. Zyskają tylko ci seniorzy

Nowa wysokość emerytury honorowej obowiązywać będzie tylko od 1 marca 2024 roku do 28 lutego 2025 roku. Oznacza to, że świadczenie w wysokości 6246,13 zł otrzymają jedynie osoby, które urodziły się między 1 marca 1924 roku a 28 lutego 1925 roku. Dla kolejnego rocznika stulatków emerytura zostanie ponownie wyliczona.

Ze względu na to, że wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna "emerytura dla stulatków" jest, co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości — tłumaczy Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.

Warto jednak pamiętać, że emerytura honorowa wypłacana jest do końca życia, co miesiąc w tej samej wysokości, w jakiej została pierwotnie przyznana.

źródło: interia biznes