Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Polski rząd przejmuje zarząd na akcjach Gazpromu. Decyzja podyktowana jest bezpieczeństwem
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 14.11.2022 19:26

Polski rząd przejmuje zarząd na akcjach Gazpromu. Decyzja podyktowana jest bezpieczeństwem

flaga Polski-Polska-niebo-biznesinfo
Biznes Info

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przejęło na wniosek ABW tymczasowy zarząd przymusowy nad akcjami Gazpromu w spółce EuRoPol Gaz. O decyzji mającej skutek natychmiastowy poinformował PAP minister Waldemar Buda.

Decyzja o przejęciu zarządu nad rosyjskimi akcjami w polskiej spółce podyktowana jest chęcią uniknięcia paraliżu decyzyjnego i dalszą możliwością działania infrastruktury krytycznej dla przesyłu gazu. Informację jako pierwsza podała "Rzeczpospolita".

EuRoPol Gaz z akcjami PGNiG i Gazpromu

EuRoPol Gaz jest właścicielem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego i tym samym sprawuje nad mi pieczę. W spółce 48 proc. akcji należy do PGNiG, 48 proc. do Gazpromu i 4 proc. do firmy Gaz-Trading, która jest jednak pod kontrolą PGNiG.

Dzisiejszą decyzją ABW polski rząd przejmuje tymczasowo 100 proc. akcji PAO Gazprom, które posiada w Systemie Gazociągów Tranzytowych EuRoPol Gaz.

Jako uzasadnienie ABW podaje tzw. reprezentację krzyżową w spółce, co oznacza, że członkowie zarządu powoływani są z rekomendacji PGNiG oraz Gazpromu. W obecnej sytuacji współpraca między PGNiG a Gazpromem jest jednak ograniczona, co może doprowadzić do paraliżu decyzyjnego, czytamy w energetyka24.pl.