Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Policja wydała pilne ostrzeżenie. Chodzi o kody BLIK
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 07.02.2024 17:19

Policja wydała pilne ostrzeżenie. Chodzi o kody BLIK

Telefon w rękach
Iberion

Oszuści wyłudzający pieniądze od niczego nieświadomych osób nie próżnują i codziennie podejmują nowe próby. Tym razem policja ostrzega przed kolejną metodą, która może spowodować utratę pieniędzy przez kolejne ofiary oszustów.

Metoda na oszustwo

Scenariusz używany przez oszustów bardzo często sprowadza się do tej samej formy kontaktu. Jak podaje serwis dobreprogramy.pl, potencjalna ofiara odbiera telefon od nieznajomej osoby, która podaje się za osobę wysokiego zaufania.

W tym przypadku jest to pracownik banku, który - jak można się łatwo domyślić - ostrzega ofiarę o zagrożeniu dla środków na jej koncie. Aby uniknąć straty, należy się zastosować do serii poleceń wydawanych przez pracownika.

 

Pobrał emeryturę zmarłej matki, sprawa trafiła do sądu. Wyrok jest zaskakujący

Ostrzeżenie od policjantów

Opisana powyżej metoda powtarza się w większości przypadków. Policjanci ostrzegają tym razem przed konkretnym jej wariantem, który jest jednocześnie jednym z najpopularniejszych stosowanych przez oszustów. Jest nim metoda polegająca na wykorzystaniu usługi BLIK.

Kontaktujący się z ofiarą oszust jako metodę “zabezpieczenia środków na koncie” proponuje podawanie kodów BLIK. Doprowadzają one do przelania środków na inne konto, które należy do oszustów - co w efekcie powoduje utratę pieniędzy. W przypadku, który opisują policjanci, oszust wyłudził aż 25 tys. zł od swojej ofiary, jednak na szczęście został zatrzymany przez funkcjonariuszy.

ZOBACZ TAKŻE: Jest decyzja RPP. Co ze stopami procentowymi?

Jak się nie dać oszukać?

Złodzieje kontaktujący się z ofiarami wykorzystują fakt, że reakcją ludzi na informację o “zagrożonych środkach” jest strach i chęć zapobiegnięcia ich utracie. Policjanci apelują, aby nie dawać się nabierać na takie sztuczki i zawsze weryfikować, komu i w jakim celu pieniądze są przekazywane.

Jeżeli zaś dana osoba zauważy, że coś jest nie tak, powinna natychmiast się rozłączyć. Przekazanie numeru telefonu oszusta służbom mundurowym jest całkowicie odpowiednią reakcją na taką próbę wyłudzenia.

źródło: dobreprogramy.pl