BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Kobieta wklada pieniadze do portfela

East News, Zofia i Marek Bazak

Horrendalna podwyżka opłat za śmieci w Warszawie. Niektórzy dostają rachunek wyższy o 350 proc.

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Podwyżki opłat za śmieci sparaliżowały mieszkańców Warszawy. Nowe stawki za wywóz śmieci uzależnione są od zużycia wody. Jedna z czytelniczek portalu money.pl pokazała swój rachunek - w jej przypadku podwyżka wyniosła aż 350 proc.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda batalia o opłatę za śmieci

  • Co o podwyżkach cen za wywóz śmieci sądzą Warszawiacy

  • Jak do podwyżek odnoszą się włodarze stolicy

Opłata za wywóz śmieci przedmiotem batalii

Opłaty za wywóź śmieci w Warszawie wzrosły drastycznie. Włodarze stolicy postanowili koszty opłaty uzależnić od zużycia wody. Przedstawiciele ratusza podkreślają, że wybrali najbardziej sprawiedliwą metodę, która pozwoli na realne określenie ilości osób zamieszkujących lokal.

"Metoda naliczania opłaty uzależniona od zużycia wody daje gwarancję sprawiedliwego społecznie rozłożenia kosztów gospodarki odpadami w zależności od wielkości gospodarstwa domowego, a co za tym idzie ilości produkowanych odpadów" - możemy przeczytać w uchwale miasta.

Od 1 kwietnia mieszkańcy stolicy zapłacą 12,73 zł za zużyty 1 m sześc. wody. Jeżeli natomiast nieruchomość nie ma licznika, to naliczana będzie stała opłata ryczałtowa za 4 m sześc. na osobę miesięcznie.

Uchwała miasta znalazła swoje miejsce przed sądem. Dotychczas miasto przegrało z Robotniczą Spółdzielnią Mieszkaniową "Praga", która zaprotestowała wobec zmian. Warszawa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego odwołała się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Nie śpi także Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która uchwałę rady miasta zaskarżyła do WSA. Miasto dąży do tego, aby opłata za śmieci w takim kształcie weszła w życie pomimo potyczek sądowych. Co więcej, prokuratura uważa, że w przypadku niezgodności uchwały z literą prawa, nadwyżka należności za wywóz śmieci powinna zostać zwrócona mieszkańcom.

Podwyżki opłat za wywóz śmieci

Do redakcji portalu money.pl zgłosiła się mieszkanka Ursynowa, która wskazuje na niesprawiedliwość naliczania opłat. Do tej pory kobieta płaciła 65 zł. Ale z najnowszego rachunku wynika, że aktualnie za gospodarowanie odpadami komunalnymi musi płacić ponad 227 zł, co oznacza wzrost aż o 350 proc. Podkreśla, że czuje się niesprawiedliwie potraktowana, bowiem przyjdzie jej zapłacić za zużycie wody przez sąsiadów z bloku.

- Nie chodzi inkasent. Ponoć są liczniki elektroniczne gdzieś na zewnątrz. Mam wskazane ponad 17 m sześc. Takie zużycie wody przez dwie osoby wydaje mi się niemożliwe - mówi mieszkanka Ursynowa chcąca zachować anonimowość.

Spółdzielnia SMB "Imielin" zapewnia, że jest w stanie ustalić to, jakie jest zużycie wody w danym lokalu. Jednakże nie wszystko jest takie czarno-białe jak mogłoby się wydawać, bowiem pod artykułem portalu zaczęli odzywać się inni mieszkańcy Ursynowa borykający się z problemem podwyżek.

- Śmieci wzrosły i to konkretnie. Mieszkamy we trójkę - ja, mąż i 5-letnia córka. Z początku opłata za śmieci wynosiła 65 zł, teraz rachunek wynosi 148 zł. Jest to całkiem konkretna zmiana - dodaje inna mieszkanka dzielnicy.

W przypadku innych mieszkańców opłaty także poszły bardzo mocno w górę. Jedna z mieszkanek informuje, że w jej przypadku opłata skoczyła z 65 zł do 118 zł.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >