fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 11.10.2020. n/z Pieniadze w wozku sklepowym.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 3 Stycznia 2021

Niedługo w sklepie się nie wypłacimy. Za niektóre produkty zapłacimy więcej niż w Niemczech

Podatek cukrowy to jedna z najbardziej kontrowersyjnych opłat obowiązujących już od 1 stycznia 2021 r. Rząd tłumaczy to chęcią zadbania o zdrowie Polaków, eksperci uważają, że za wszystko zapłacą właśnie Polacy, a Polacy gubią się we wszystkich podatkach, które funduje nam rząd. O ile wzrosną ceny napojów słodzonych przez podatek cukrowy?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak podatek cukrowy wpłynie na życie Polaków
  • Jakie podwyżki widzimy w sklepach w związku z podatkiem cukrowym
  • Co o podatku cukrowym sądzą eksperci

Podatek cukrowy już obowiązuje

W lutym 2020 r. uchwalona została ustawa wprowadzająca podatek cukrowy. Dwuczęściowa opłata będzie dotyczyła napojów słodzonych wprowadzonych na polski rynek: "1) 0,50 zł za zawartość cukrów w ilości równej lub mniejszej niż 5 g w 100 ml napoju, lub za zawartość w jakiejkolwiek ilości co najmniej jednej substancji słodzącej, o których mowa w rozporządzeniu nr 1333/2008, 2) 0,05 zł za każdy gram cukrów powyżej 5 g w 100 ml napoju - w przeliczeniu na litr napoju" - napisali ustawodawcy.

Podatek cukrowy wzbudził ogromne kontrowersje w społeczeństwie, bowiem rząd po raz kolejny położył łapę na rzeczach codziennego użytku. Co więcej, swoją decyzję tłumaczył troską o zdrowie Polek i Polaków oraz tym, że podobne rozwiązania zostały wprowadzone już na Zachodzie.

- Regulacje, które pogorszą sytuację przedsiębiorstw dotyczą większości firm i obywateli. Podatek cukrowy może doprowadzić do likwidacji firm produkujących napoje słodzone, w szczególności kiedy te przegrają walkę o klienta z firmami o silniejszej pozycji rynkowej - mówi w rozmowie z Polsat News Przemysław Pruszyński z Konfederacji Lewiatan.

Podatek cukrowy już obowiązuje, a pierwszy dzień handlowy w nowym roku zaskoczył Polaków podwyżkami, które objęły napoje słodzone. Uwagę na zmianę cen zwracają internauci, a swoimi uwagami podzielili się nie tylko z portalem money.pl, ale także z Twitterem.

W 2021 roku niektóre produkty bezpowrotnie znikną. Nie kupisz ich już w sklepieW 2021 roku niektóre produkty bezpowrotnie znikną. Nie kupisz ich już w sklepieCzytaj dalej

Podatek cukrowy uderza w portfele Polaków

Podatek cukrowy zbiera żniwo od pierwszego dnia obowiązywania. Czytelnicy money.pl zwrócili uwagę, że cena Coca-Coli wynosi obecnie 6,29 zł, natomiast Pepsi 6,45 zł. Portal przeliczył, że w niemieckim sklepie butelka powyższych napojów kosztuje 5,42 zł. W Stanach Zjednoczonych jest to 4,69 zł.

Ponownie przywołajmy powiedzenie, że "ceny zachodnie, zarobki wschodnie", bowiem pensja minimalna w USA wynosi ok. 1,7 tys. dolarów, natomiast w Polsce jest to 2061 zł netto. U naszych sąsiadów za oceanem kupimy za te pieniądze 350 butelek Coca-Coli, natomiast w Polsce o 20 sztuk mniej.

Czy Polacy zaczną jeździć do Niemiec także po napoje słodzone, a nie tylko po chemię gospodarczą? Cóż, ceny napojów słodzonych są obecnie atrakcyjniejsze niż w Polsce, natomiast tam nie ma podatku cukrowego.

- Nie ma żadnego ekonomicznego powodu, żeby taka sama czekolada - o tym samym składzie, masie i tego samego producenta - była w polskim Lidlu droższa niż w Niemczech. To samo dotyczy środków do prania. Najczęstszy argument przedstawicieli niemieckich sieci handlowych, że ceny w Polsce muszą być wyższe, bo zawierają koszty transportu, jest niedorzeczny. Odległość między Frankfurtem nad Odrą a Słubicami jest żadna, a mimo to ceny niektórych artykułów w drogerii pewnej sieci po stronie niemieckiej są wyraźnie niższe - tłumaczy cytowany przez money.pl Reinhard Petzold, szef Niemiecko-Polskiego Towarzystwa na Rzecz Współpracy Gospodarczej.

Internauci nie pozostawiają na podatku cukrowym suchej nitki. Finalnie pojawiają się żarty, że "Polska to nie jest kraj dla biednych ludzi".

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Najbogatszy kraj na świecie? Dużo zależy od definicji bogactwa
  2. Kolosalne zmiany w segregacji śmieci w Polsce. Zapomnij o pięciu frakcjach
  3. Brytyjczycy ostrzegają w kwestii szczepionek. Niewłaściwe ich połączenie może spowodować problemy

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News