BiznesINFO.pl

Fot. Piotr Molecki/East News

Adam Niedzielski zagroził lekarzom: "Doszło do nadużyć". Zapowiedział zablokowanie pensji

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Zaszczepieni na Covid-19 zostali znana aktorka i polityk

  • Jak szpital tłumaczy tę sytuację

  • Jakie konsekwencje zapowiada minister zdrowia Adam Niedzielski

Adam Niedzielski zapowiada kontrolę

Jutro minie tydzień od momentu rozpoczęcia szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce. W odróżnieniu od Wielkiej Brytanii, która jako pierwsza zaczęła szczepienia, w pierwszej kolejności preparat przyjmują u nas medycy i pracownicy ochrony zdrowia. Tymczasem w ostatnich dniach okazało się, że zaszczepione zostały osoby spoza tej grupy (tzw. grupy zero). Chodzi o aktorkę Krystynę Jandę i byłego premiera i lidera SLD, obecnie eurodeputowanego Leszka Millera.

Zarówno aktorka jak i polityk poinformowali o zaszczepieniu w mediach społecznościowych, co wywołało oburzenie internautów i komentatorów zastanawiających się jak to możliwe, że osoby niebędące medykami i pracownikami ochrony zdrowia zostały zaszczepione. Co prawda tuż po świętach TVN, Polsat i TVP transmitowały szczepienia polityków takich jak Władysław Kosiniak-Kamysz, Waldemar Kraska, Tomasz Grodzki, Stanisław Karczewski, Konstanty Radziwiłł i Marek Balicki, ale wszyscy oni są lekarzami.

W Narodowym Programie Szczepień jak zauważa TVN 24 występuje zastrzeżenie, że "w przypadku dostępności szczepionek ponad zainteresowanie, ze szczepienia będą mogły korzystać osoby z kolejnych grup".

Warszawski Uniwersytet Medyczny tłumaczył z kolei, że z puli dodatkowych 450 dawek szczepionek, które otrzymał z Agencji Rezerw Materiałowych i musiały być one wykorzystane do końca roku zaszczepiono nie tylko 400 pracowników szpitali WUM. Poza nimi zaszczepionych zostało także 150 osób stanowiących rodziny pracowników, pacjentów będących pod opieką szpitali i placówek WUM, w tym 18 znanych postaci kultury i sztuki, które zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień.

Szczepienia pacjentów spoza tzw. grupy zero w ostrych słowach ocenił szef kancelarii premiera i pełnomocnik ds. szczepień przeciwko COVID-19 Michał Dworczyk, podkreślając, że doszło do nadużycia.

- Wszystko wskazuje na to, że w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego doszło do bardzo poważnego nadużycia polegającego na dopuszczeniu do grupy zero osób, które nie powinny tam się znaleźć – powiedział cytowany przez TVN 24 szef kancelarii premiera.

- Nie można akceptować takich sytuacji i przejść obok nich obojętnie. Na razie nie mamy zbyt dużo szczepionek. Są one przeznaczone przede wszystkim dla personelu medycznego walczącego z COVID-19 – dodał.

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że 4 stycznia zostanie przeprowadzona szczegółowa kontrola w jednostkach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. O przeprowadzenie takiej kontroli szef resortu zdrowia zwrócił się do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Podczas kontroli zweryfikujemy, jakie osoby zostały zaszczepione, ile szczepionek zostało wykorzystanych do szczepienia medyków. Zobaczymy, jak wyglądała struktura grupy zaszczepionej. Przeanalizujemy, czy osoby spoza personelu medycznego rzeczywiście były zaszczepione w ramach wykorzystywania nadwyżek, oszczędności – powiedział Adam Niedzielski.

Będą kary?

Minister zdrowia podkreślił, że szczepienia osób spoza tzw. grupy zero są „absolutnie nieakceptowane” i opinii publicznej potrzebne są w związku z tą sprawą wyjaśnienia.

- Nie akceptujemy takiej postawy, gdzie szczepienie jest wykorzystywane dla konkretnych osób, które nie są wybierane według wspólnie ustalonego klucza tylko według jakichś kryteriów uprzywilejowania, które narzucają lokalni dyrektorzy czy inne osoby odpowiedzialne w szpitalach za proces szczepienia. Szczepienia to nasze dobro wspólne. Powinny być traktowane ze szczególną troską, uwagą i poszanowaniem reguł – powiedział Adam Niedzielski.

Pytany o ewentualne konsekwencje kontroli, szef resortu zdrowia podkreślił, że w pierwszej kolejności będzie chciał poznać wyjaśnienia i stwierdzić czy nie doszło do rażącego naruszenia. Adam Niedzielski zaznaczył jednak, że "podstawową karą, która może być wymierzona jest niewypłacenie środków, które są należne za przeprowadzenie szczepienia".

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

PepsiCo otwiera w Polsce fabrykę. Morawiecki: "Da się u nas inwestować"
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nie płacą za mieszkanie i grożą właścicielowi. Skandal w Szczecinie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dziedziczenie nieruchomości bez testamentu. Ekspert wyjaśnia, kto i w jakich przypadkach otrzyma spadek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nigdy nie korzystaj z takich ofert. To oszustwo wakacyjne, możesz stracić tysiące złotych
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kadry z obozu Auschwitz w spocie PiS. Muzeum ostro krytykuje post
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ogromny wyciek danych Polaków. Miliony haseł i loginów trafiły do sieci
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska i Świat

Polska i Świat

Patryk Solarczyk

USA blisko bankructwa. Problemy supermocarstwa
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sprytny gadżet do zadań specjalnych. Naładujesz nim telefon i spalisz kalorie
Czytaj więcej >
Energetyka

Paula Drechsler

Atak na klientów Energi. Mnóstwo osób utraciło dostęp do swoich kont
Czytaj więcej >
Finanse

Olgierd Maletka

Rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym. Sąd może obniżyć wysokość zachowku
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Magdalena Madoń

Mężczyzna przez 6 lat trzymał w mieszkaniu zwłoki. Miał ku temu zadziwiający powód
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Maria Gil-Sobczyk

Czarno na białym: uśpione pieniądze w ZUS-ie. Wielu Polaków nie wie, że ma prawo je odziedziczyć
Czytaj więcej >