BiznesINFO.pl
Podatek od reklam ma przynieść do budżetu ok. 800 mln zł

pixabay.com/gosiak1980

Rząd szykuje nowy podatek i już liczy zyski. Nawet ponad 800 mln zł rocznie

4 Lutego 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Podatek od reklam ma być nową opłatą, którą już szykuje rząd Zjednoczonej Prawicy. Opłata ma objąć przychody reklamowe nadawców telewizyjnych, radiowych, media internetowe oraz prasę dostawców usług cyfrowych. Szacuje się, że wpływy z podatku wyniosą ok.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czemu ma służyć nowy podatek

  • Kto będzie musiał ponieść opłatę

  • Na co zostaną przeznaczone zgromadzone pieniądze

Podatek od reklam

Trwają właśnie prace nad projektem ustawy, której konsekwencją będzie wprowadzenie podatku za reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Mowa o projekcie ustawy o dodatkowych przychodach Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz utworzeniu Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów.

Rząd zakłada, że połowa zgromadzonych środków trafi do NFZ. Podatek miałby dotyczyć w większym stopniu reklam towarów szkodliwych dla zdrowia, takich jak np. słodkie napoje.

Wysokość składki w Polsce nie będzie odbiegać od poziomu stosowanego w innych krajach naszego regionu (w Czechach i na Węgrzech) i będzie uzależniona od reklamowanego towaru, rodzaju medium oraz wielkości nadawcy. Wyższymi stawkami objęte zostaną przychody z reklam towarów szkodliwych dla zdrowia, w szczególności napojów słodzonych, ale także od suplementów diety” - wyjaśnia resort.

Ministerstwo podkreśliło, że stawka składki od reklamy internetowej ma wynieść 5 proc. "Jej zakresem objęci zostaną 'giganci cyfrowi', których globalne przychody sięgają 750 mln euro, a przychody z tytułu reklamy internetowej w Polsce 5 mln euro", podkreślono.

Składki mają wzmocnić finanse NFZ

Wprowadzenie nowego podatku ma na celu “pozyskanie dodatkowych środków, które posłużą zapobieganiu długofalowym zdrowotnym, gospodarczym i społecznym skutkom pandemii COVID-19”.

Wytłumaczono też, że danina ma wzmocnić finanse NFZ, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków i nowego funduszu celowego, “służącego dofinansowaniu projektów związanych z przemianami w przestrzeni cyfrowej, kulturą i dziedzictwem narodowym

Podobny podatek obowiązuje w wielu państwach OECD i Unii Europejskiej.

"Funkcjonują one m.in. we Francji, w Austrii, w Grecji i na Węgrzech, w których już od wielu lat intencją ustawodawcy jest zaangażowanie w proces zaspokajania szczególnych, często nadzwyczajnych potrzeb publicznych, największych beneficjentów przyspieszającego procesu cyfrowej transformacji gospodarki" - wyjaśniono.

Ministerstwo wytłumaczyło też, że środki, które zasilą nowo powstały Fundusz Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów zostaną przeznaczone “na kreację i produkcję nowoczesnych projektów medialnych, w tym budowę i rozwój kanałów i platform informacyjnych (m.in. audycji radiowych i telewizyjnych, portali internetowych)".

Resort przekazał, że do 16 lutego będzie można zgłaszać uwagi i opinie do projektu i że cały projekt ustawy wraz z uzasadnieniem można przeczytać na stronie resortu.

Tagi:

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Dodatkowy podatek obciąży wynajmujących mieszkania. To efekt Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Przedsiębiorco uważaj. Jeżeli nie złożysz ważnej deklaracji w ZUS, zapłacisz 5 000 zł kary

Czytaj więcej >

Finanse

Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Nowe limity dorabiania do rent i emerytur. Zmiany od grudnia 2022

Czytaj więcej >
Iberion

Finanse

Dodatek elektryczny. Wnioski można składać od 1 grudnia

Czytaj więcej >