BiznesINFO.pl
NFZ pod lupą

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

WUM oskarża NFZ. Miały wypłynąć dane pacjentów

29 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

W stronę NFZ skierowano bardzo mocne oskarżenia. Jedna z kontrolowanych placówek twierdzi, że doszło do przecieku danych, a w wykazie szpitali węzłowych poświadczono nieprawdę, poinformowała Rzeczpospolita.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czego dotyczyły kontrole NFZ

  • Jakie nieprawidłowości wykazały kontrole

  • O co oskarżany jest Narodowy Fundusz Zdrowia

NFZ pod lupą

Rzeczpospolita podała, że po tym jak doszło do afery związanej ze szczepieniami aktorów i byłego premiera w Centrum Medycznym WUM, NFZ przeprowadził kontrole także w innych placówkach.

– Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął łącznie 18 kontroli dotyczących prawidłowości realizacji szczepień przeciwko COVID-19 – przekazała Rzeczpospolitej Sylwia Wądrzyk, rzeczniczka NFZ.

Jak się okazało, na osiem zakończonych postępowań „w dwóch przypadkach potwierdzono nieprawidłowości”. Chodzi o Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM w Warszawie oraz Zespół Opieki Zdrowotnej w Nysie.

Nieprawidłowości podczas kontroli

Podczas przeprowadzanych kontroli miało jednak dojść do nieprawidłowości. Anna Łukasik, szefowa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM (UCK) zakwestionowała wyniki kontroli NFZ. W jej „zastrzeżeniach do wystąpienia pokontrolnego" pojawiły się mocne zarzuty, takie jak: przerobienie dokumentu wykazu szpitali węzłowych (co ma podpadać pod paragraf karny) i naruszenia dotyczące wrażliwych danych pacjentów.

Dyrektor Łukasik wprost zapytała prezesa NFZ, „czy w związku z dokonanymi w toku kontroli ustaleniami Narodowy Fundusz Zdrowia, jako instytucja państwowa, zawiadomił o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 271 k.k.".

Kontrole dotyczyły szczepień, które się nie odbyły

Ponadto, fakt, że NFZ przeprowadził kontrolę w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, jest pewnym nieporozumieniem. Jest tak dlatego, że przeprowadzane przez Narodowy Fundusz Zdrowia kontrole miały dotyczyć nadprogramowych dawek szczepionek, które przyjęto w Centrum Medycznym WUM i następnie zaszczepiono m.in. aktorów.

Łukasik przypomina, że jej placówka odmówiła przyjęcia nadprogramowych szczepionek, a w okresie, którego dotyczyła kontrola NFZ (28-31 grudnia) nie zaszczepiono ani jednej osoby.

Lista zastrzeżeń co do kontroli NFZ Anny Łukasik jest bardzo długa. Według szefowej UCK Narodowy Fundusz Zdrowia naruszył tzw. zasadę podmiotowości, czyli wysłano kontrolę “do niewłaściwego podmiotu”. Kolejnym zarzutem jest to, że w kontroli NFZ znalazły się dane pacjentów spółki, która jest odrębnym podmiotem. Jak utrzymuje Łukasik, NFZ naruszył w ten sposób „prawa do ochrony danych osobowych i do prywatności pacjentów".

Ponadto dokonano zamiany w wykazie szpitali węzłowych, które wykonują szczepienia. Dyr. Łukasik podaje, że w pierwotnej wersji wykazu z 31 grudnia 2020 r. pod pozycją 41 figurowała uczelniana spółka. W “zastrzeżeniach do kontroli” Rzeczpospolita znalazła zapis: „Z niezrozumiałych powodów po tym dniu została usunięta (...), a w jej miejsce wpisano UCK".

W wykazie z 7 stycznia nie ujęto już jednak spółki, tylko w to miejsce wpisano UCK WUM z adnotacją „z datą realizacji szczepień od 27 grudnia 2020 r."

Sprawa może być o tyle poważna, że taka zmiana mogła zostać dokonana w wysoce haniebnym celu. Pojawiły się bowiem przypuszczenia, że dokonano tego, by przenieść odpowiedzialność z osób, które zaszczepiły celebrytów na UCK i rektora WUM.

Tagi:

KoronawirusNFZPolska

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >