Podatek handlowy już od nowego roku
Biznes Info
Autor Wiktoria Pękalak - 19 Grudnia 2020

Klamka zapadła, rząd nie czeka nawet na decyzję z Unii. Kolejny podatek wejdzie już 1 stycznia

Podatek handlowy ma wejść w życie już 1 stycznia 2021 roku. Rząd PiS decyduje się na niego, mimo że przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie zapadł jeszcze ostateczny wyrok w tej sprawie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest podatek handlowy,
  • Kto będzie musiał płacić,
  • Ile wyniesie podatek hadlowy.

Podatek handlowy

Podatek handlowy obciąży przede wszystkim największe sieci marketów i ma być wyliczany na podstawie przychodów ze sprzedaży detalicznej, podaje Radio ZET. Opłata miała zostać wprowadzona już w 2016 roku, jednak została oprotestowana przez Komisję Europejską. Sprawę ma rozstrzygnąć unijny trybunał, który ostateczny wyrok w tej sprawie wyda na początku przyszłego roku.

- W Ministerstwie Finansów nie są prowadzone prace mające na celu dalsze przedłużenie zawieszenia poboru podatku, co będzie skutkowało rozpoczęciem jego poboru od 1 stycznia 2021 r. - napisał resort finansów w odpowiedzi na pytania PAP.

- MF liczy na oddalenie przez TSUE odwołania KE od wyroku z 16 maja 2019 r. Pozostajemy w przekonaniu, iż wyrok będzie zgodny z polską argumentacją i zapadnie we właściwym czasie - dodało ministerstwo.

Zawieszony podatek

Podatek, który będzie wprowadzony od nowego roku, miał obowiązywać już wcześniej, ale został zawieszony, przekazuje portal. Resort finansów wyjaśnił, że podatek ma być pobierany każdego miesiąca, a płatność za styczeń miałaby nastąpić już 25 lutego 2021 roku. Szczegóły dotyczące poboru podatku są ustalone w ustawie o podatku od sprzedaży detalicznej, która obowiązuje od 1 września 2016 r.

Ile zarabia sołtys, czy to się opłaca? Ujawniamy stawkiIle zarabia sołtys, czy to się opłaca? Ujawniamy stawkiCzytaj dalej

- Nie jest to zatem podatek nowy, do 1 stycznia 2021 roku przedłużone było zawieszenie jego poboru - wyjaśniło ministerstwo cytowane przez portal. Wprowadzenie podatku ma na celu wyrównanie szans między dużymi a małymi firmami.

Efektywna konkurencja wpływa na wzrost konkurencyjności całej gospodarki, co nie pozostaje bez znaczenia dla dynamiki wzrostu gospodarczego oraz zatrudnienia - wyjaśnia MF.

Duża konkurencja, którą oznacza się handel, ma według ministerstwa sprawić, że w związku z podwyżkami cen, konsumenci wybiorą nowe miejsca zakupów. Przedmiotem opodatkowania ma być przychód ze sprzedaży detalicznej, wynika z informacji ministerstwa finansów. Kwotą wolną od podatku ma być 17 mln zł miesięcznie, a podstawą opodatkowania ma być kwota będąca nadwyżką przychodów ze sprzedaży detalicznej ponad kwot wolną od podatku.

Podatek ma obowiązywać w dwóch stawkach. Pierwsza ma wynieść 0,8 proc. i objąć miesięczny przychód ponad kwotę wolną, ale nie może przekroczyć 187 mln zł. Druga stawka ma wynieść 1,4 proc. i dotyczyć nadwyżek przychodu w wysokości ponad 187 mln zł miesięcznie.

- Podatek obejmuje wszystkich sprzedawców detalicznych prowadzących działalność na terytorium RP, niezależnie od tego czy są to podmioty z kapitałem polskim czy zagranicznym. Struktura sektora polskiego handlu detalicznego nie wskazuje na to, aby podatek w ujęciu ogólnym miał obciążać w większym stopniu podmioty zagraniczne, chociaż proporcja podmiotów zagranicznych do polskich może być różna w poszczególnych branżach sektora - poinformował resort.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Emeryci mają się z czego cieszyć. ZUS wyszykował im prezent
  2. Możesz załapać się na 1500 zł dopłaty dla dziecka. Wystarczy, że złożysz wniosek
  3. Liberum veto dla obostrzeń na Podhalu. Jest apel, "wara od naszych biznesów"

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News