BiznesINFO.pl
Pixabay/radoslawczarnecki0

Pixabay/radoslawczarnecki0

Poczta Polska przechodzi rewolucję. Wzięła się za współpracę z MON

1 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Poczta Polska reaguje na zmieniające się warunki. Z uwagi rozwój digitalizacji i pojawienie się nowych kategorii zagrożeń operator zamierza skupić się na obronie cyberprzestrzeni. Będzie to możliwe dzięki współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym ma polegać współpraca podmiotów

  • Kto ma realizować zadania z porozumienia

  • Dlaczego Poczta Polska angażuje się w ten projekt

Poczta Polska i MON na straży bezpieczeństwa

Poczta Polska musi iść z duchem czasu, aby sprostać nowym wyzwaniom, które czyhają w przestrzeni wirtualnej. W tym celu nawiązała współpracę z Ministerstwem Obrony Narodowej. Portal cyberdefence24.pl donosi, że w piątek 30 kwietnia Prezes Poczty Polskiej i Dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, reprezentujący MON, podpisali porozumienie, którego celem jest wspólna obrona cyberprzestrzeni.

Jakie działania będzie podejmowała Poczta Polska we współpracy z MON? Priorytetem jest wymiana informacji w zakresie cyberbezpieczeństwa, zwłaszcza na temat zagrożeń. Dzięki temu będzie można wyeliminować ryzyko na wczesnym etapie.

Poza tym porozumienie zakłada wymianę doświadczeń w ramach wspólnych szkoleń i wzajemnego kierowania personelu do odbycia praktyk. W planach są również współorganizowane wizyty studyjne i konferencje. Poczta Polska będzie mogła skorzystać z wiedzy pracowników MON, aby wdrożyć odpowiednie rozwiązania również w swoim obszarze.

W zakresie operacyjnym Poczta Polska, wraz z resortem, ma obsługiwać incydenty cyberbezpieczeństwa. W tym celu zostaną zorganizowane ćwiczenia, na których pracownicy Poczty Polskiej dowiedzą się, jak prawidłowo reagować na zagrożenie, czy w jaki sposób analizować złośliwe oprogramowanie.

Na jesieni ubiegłego roku oszuści postanowili bowiem wykorzystać Pocztę Polską do wyłudzania pieniędzy. Portal bankier.pl donosi, że do klientów trafiały wiadomości SMS i mailowe o konieczności uregulowania zapłaty na kwotę 13,99 zł. Dlatego też Poczta Polska będzie szkoliła się również w kontekście analizy podatności, aby podejmować najlepsze działania mające na celu minimalizowanie skutków incydentów w cyberprzestrzeni.

Współpraca będzie opierała się także na wspólnych projektach. Poczta Polska i MON chcą skupić się przede wszystkim na projektach IT z obszaru cyberbezpieczeństwa, aby podnosić jego poziom i poprawnie korzystać z najbardziej zaawansowanych narzędzi i systemów.

Za realizację zadań zawartych w porozumieniu ma odpowiadać Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego MON (CSIRT). To jednostka w ramach Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, która koordynuje incydenty zgłaszane przez przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu i podmioty podległe MON.

Czy Poczta Polska stanie się liderem rynku cyberbezpieczeństwa?

- Poczta Polska musi uwzględniać w swym działaniu elementy cyberbezpieczeństwa - zagrożenia cały czas rosną, dlatego warto walczyć o zaufanie klientów, dbając o ich poczucie bezpieczeństwa. Poczta Polska ma potencjał do tego, by być jednym z najważniejszych podmiotów w cyfrowej transformacji Państwa - oznajmił Krzysztof Falkowski, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Jego zdaniem Poczta Polska ma ogromny potencjał, aby znaleźć się w czołówce podmiotów zaangażowanych w obronę cyberbezpieczeństwa. Współpraca z MON, które współtworzy krajowy system cyberbezpieczeństwa, jest pierwszym krokiem w tę stronę.

Tym bardziej, że Poczta Polska to operator wyznaczony na mocy ustawy do realizowania zadań na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego. Zmieniające się otoczenie wymaga zatem zdecydowanych działań.

O tym, jak ważna jest współpraca na linii Poczta Polska-MON mówił także - CSIRT MON we współpracy z pozostałymi podmiotami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa w trybie ciągłym, 24/7/365 prowadzi dynamiczną analizę ryzyka i reaguje na zgłoszone incydenty - tłumaczył gen. bryg. Karol Molenda, Dyrektor Narodowego centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Dlatego też wspólne reagowanie na tego typu incydenty przyniesie korzyść zarówno dla stron porozumienia, jak i dla państwa i jego obywateli.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >