BiznesINFO.pl

Pixabay/radoslawczarnecki0

Poczta Polska przechodzi rewolucję. Wzięła się za współpracę z MON

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Poczta Polska reaguje na zmieniające się warunki. Z uwagi rozwój digitalizacji i pojawienie się nowych kategorii zagrożeń operator zamierza skupić się na obronie cyberprzestrzeni. Będzie to możliwe dzięki współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym ma polegać współpraca podmiotów

  • Kto ma realizować zadania z porozumienia

  • Dlaczego Poczta Polska angażuje się w ten projekt

Poczta Polska i MON na straży bezpieczeństwa

Poczta Polska musi iść z duchem czasu, aby sprostać nowym wyzwaniom, które czyhają w przestrzeni wirtualnej. W tym celu nawiązała współpracę z Ministerstwem Obrony Narodowej. Portal cyberdefence24.pl donosi, że w piątek 30 kwietnia Prezes Poczty Polskiej i Dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, reprezentujący MON, podpisali porozumienie, którego celem jest wspólna obrona cyberprzestrzeni.

Jakie działania będzie podejmowała Poczta Polska we współpracy z MON? Priorytetem jest wymiana informacji w zakresie cyberbezpieczeństwa, zwłaszcza na temat zagrożeń. Dzięki temu będzie można wyeliminować ryzyko na wczesnym etapie.

Poza tym porozumienie zakłada wymianę doświadczeń w ramach wspólnych szkoleń i wzajemnego kierowania personelu do odbycia praktyk. W planach są również współorganizowane wizyty studyjne i konferencje. Poczta Polska będzie mogła skorzystać z wiedzy pracowników MON, aby wdrożyć odpowiednie rozwiązania również w swoim obszarze.

W zakresie operacyjnym Poczta Polska, wraz z resortem, ma obsługiwać incydenty cyberbezpieczeństwa. W tym celu zostaną zorganizowane ćwiczenia, na których pracownicy Poczty Polskiej dowiedzą się, jak prawidłowo reagować na zagrożenie, czy w jaki sposób analizować złośliwe oprogramowanie.

Na jesieni ubiegłego roku oszuści postanowili bowiem wykorzystać Pocztę Polską do wyłudzania pieniędzy. Portal bankier.pl donosi, że do klientów trafiały wiadomości SMS i mailowe o konieczności uregulowania zapłaty na kwotę 13,99 zł. Dlatego też Poczta Polska będzie szkoliła się również w kontekście analizy podatności, aby podejmować najlepsze działania mające na celu minimalizowanie skutków incydentów w cyberprzestrzeni.

Współpraca będzie opierała się także na wspólnych projektach. Poczta Polska i MON chcą skupić się przede wszystkim na projektach IT z obszaru cyberbezpieczeństwa, aby podnosić jego poziom i poprawnie korzystać z najbardziej zaawansowanych narzędzi i systemów.

Za realizację zadań zawartych w porozumieniu ma odpowiadać Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego MON (CSIRT). To jednostka w ramach Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, która koordynuje incydenty zgłaszane przez przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu i podmioty podległe MON.

Czy Poczta Polska stanie się liderem rynku cyberbezpieczeństwa?

- Poczta Polska musi uwzględniać w swym działaniu elementy cyberbezpieczeństwa - zagrożenia cały czas rosną, dlatego warto walczyć o zaufanie klientów, dbając o ich poczucie bezpieczeństwa. Poczta Polska ma potencjał do tego, by być jednym z najważniejszych podmiotów w cyfrowej transformacji Państwa - oznajmił Krzysztof Falkowski, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Jego zdaniem Poczta Polska ma ogromny potencjał, aby znaleźć się w czołówce podmiotów zaangażowanych w obronę cyberbezpieczeństwa. Współpraca z MON, które współtworzy krajowy system cyberbezpieczeństwa, jest pierwszym krokiem w tę stronę.

Tym bardziej, że Poczta Polska to operator wyznaczony na mocy ustawy do realizowania zadań na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego. Zmieniające się otoczenie wymaga zatem zdecydowanych działań.

O tym, jak ważna jest współpraca na linii Poczta Polska-MON mówił także - CSIRT MON we współpracy z pozostałymi podmiotami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa w trybie ciągłym, 24/7/365 prowadzi dynamiczną analizę ryzyka i reaguje na zgłoszone incydenty - tłumaczył gen. bryg. Karol Molenda, Dyrektor Narodowego centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Dlatego też wspólne reagowanie na tego typu incydenty przyniesie korzyść zarówno dla stron porozumienia, jak i dla państwa i jego obywateli.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

Poczta PolskaMONcyberbezpieczeństwo

Podobne artykuły

Polska i Świat

Bezprawnie wykorzystano wizerunek Roberta Makłowicza. "Pokaźna kwota" zadośćuczynienia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dziś pierwsza w historii transmisja na żywo z Marsa. Wiemy, gdzie obejrzeć to wyjątkowe wydarzenie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

PESEL cenniejszy od nazwiska. Coraz mniej osób wie, jak zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych
Czytaj więcej >

Handel

Znana amerykańska sieć restauracji niebawem wkroczy na polski rynek. Pierwsze otwarcie w lipcu
Czytaj więcej >

Polska i Świat

PKP Intercity przygotowuje nowość dla pasażerów. Możliwe tańsze bilety
Czytaj więcej >

Polska i Świat

USA blisko bankructwa. Problemy supermocarstwa
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska i Świat

Turystyka

Paula Drechsler

Uwaga na lewe oferty wakacyjne. W internecie aż się od nich roi
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Polscy studenci z nietuzinkowym projektem. Będzie wspierał bezpieczeństwo psów
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Rząd chce opleść Polskę siecią. Przeznaczy na to nawet 10 mld zł
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sceny jak z horroru. Dron miał sam zdecydować o zabiciu człowieka
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Ogrom aplikacji ze zjadliwym wirusem, mamy listę. Sprawdź i natychmiast je odinstaluj
Czytaj więcej >
Handel

Maria Gil-Sobczyk

Fiat 126p obchodzi 50. urodziny. Pół wieku temu w Polsce rozpoczęła się prawdziwa rewolucja motoryzacyjna
Czytaj więcej >