BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Piramida finansowa - dlaczego wciąż się na to nabieramy?

6 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Piramida finansowa w Polsce, USA czy innych krajach.. co jakiś czas słyszy się o tego typu oszustwach, przez które ludzie tracą oszczędności życia. Jednak wciąż się na to nabierają.

Piramida finansowa? Co to takiego? Większość osób na pewno słyszała o tego typu oszustwach finansowych. Odkąd na świecie pojawił się pieniądz, taka hochsztaplerka co jakiś czas zbiera swoje żniwo. Jak działa piramida finansowa, czyli schemat Ponziego? Jest to działanie, w którym oszust, czyli osoba znajdująca się na szczycie piramidy zachęca kilka osób do “zainwestowania” i wpłacenia jej pieniędzy.

Jak działa piramida finansowa?

Każda dołączająca osoba pozyskuje następnych ludzi, którzy to jej wpłacą pieniądze, a sama oddaje procent “do góry”. W ten sposób na szczycie piramidy są główni beneficjenci, zyskujący najwięcej z wpływających z niższych szczebli procentów, zaś im niżej w jej strukturze, tym mniejsze zyski.

Taki mechanizm działa, dopóki dochodzą do piramidy nowi ludzie. Ale w praktyce potencjalne źródło nowych członków z czasem wysycha. Systemy piramidowe w dużym stopniu opierają się na opłatach od nowych członków, zdecydowana większość nie wiąże się ze sprzedażą rzeczywistych produktów lub usług o jakiejkolwiek wartości.

Dlaczego ludzie wciąż dają się nabrać na oszustwa finansowe?

Podczas IX Europejskiego Kongresu Finansowego dziennikarz portalu Forsal przeprowadził wywiad z Radosławem Płonką, ekspertem prawnym BCC właśnie na temat piramidy finansowej i powodów, dla których ludzie wciąż dają się oszukać.

Polacy dają się nabierać na inwestowanie w piramidy finansowe, ponieważ edukacja finansowa nie działa w odpowiedni sposób. Co więcej, wiele osób nie chce się edukować w tym zakresie, wchodząc jednocześnie w instrumenty finansowe, których nie rozumie, nie sprawdza schematów, nie wie jak to działa, opiera na jakiś zabiegach marketingowych, które obiecują gruszki na wierzbie, a finalnie nic z tego nie wychodzi – wyjaśnia ekspert.

Według Płonki, duży problem u Polaków jest z weryfikacją inwestycji w którą wchodzą - czy jest to już jest piramida finansowa czy nie. Są oczywiście skrajne przypadki, gdzie na pierwszy rzut oka powinna się zapalić czerwona lampka. Jednak nie zawsze też się zapala. Dlaczego? Płonka uważa, że z chęci zysku (“wejdę odpowiednio wcześnie, wyjdę odpowiednio wcześnie i zarobię) lub niestety po prostu z naiwności. Za kolejną z głównych przyczyn ekspert podaje słabe państwo.

Po wcześniejszych aferach dokonano pewnych nowelizacji i usprawnień, ale nie była to rewolucja. Nie jest tak, że tym piramidom trudniej jest działać. One działają, skala jest podobna, tylko są bardziej rozproszone. To pokazuje, że zmiany były nieskuteczne - mówi Radosław Płonka.

Jak chronić się przed piramidami finansowymi? Płonka podaje rozwiązanie - edukacja i to ta samodzielna. Obecnie internet jest źródłem wiedzy o wszystkim, tylko trzeba chcieć i się zainteresować.

Podobne artykuły

Ozonatory robią furorę. Polacy w szale zakupów sprzętu, który do tej pory był sprzedawany profesjonalistom.

Finanse

Jedno urządzenie coraz częściej pojawia się w polskich domach. Pomaga zadbać o prawdziwą czystość

Czytaj więcej >
Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >