Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Pilny apel od ZUS do wszystkich emerytów. Pieniądze mogą trafić do obcej osoby
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 07.12.2023 08:41

Pilny apel od ZUS do wszystkich emerytów. Pieniądze mogą trafić do obcej osoby

koperta ZUS
Iberion

Większość seniorów otrzymuje swoje świadczenia emerytalne na konto bankowe. Jednak część z nich dostaje je z rąk listonosza. Przy tej drugiej opcji istnieje ryzyko, że nasza emerytura przez przypadek trafi w ręce obcej osoby. Przekonała się o tym pewna emerytka z Warszawy.

Wypłacanie świadczeń emerytalnych

Według danych ZUS, seniorzy coraz częściej decydują się na pobieranie świadczeń emerytalnych za pośrednictwem przelewów bankowych. Okazuje się, że aktualnie jest to aż ponad 81 proc. Reszta emerytur jest przekazywana przez listonoszy Poczty Polskiej, co nie zawsze jest lepszym rozwiązaniem.

- Wszystkie interwencje, jakie miałam w związku z brakiem wypłaty lub spóźnieniem, po sprawdzeniu dotyczyły przekazów pocztowych - przekazała redakcji portalu “Interia Biznes” Iwona Kowalska-Matis rzeczniczka dolnośląskiego ZUS.

Rossmann zaszalał przed świętami. Klienci ustawią się w długich kolejkach

ZUS pilnie apeluje do seniorów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od lat apeluje do seniorów o zmianę sposobu wypłacania świadczeń na przelew bankowy. Aby to zrobić, należy złożyć do ZUS-u odpowiedni wniosek. Dzięki niemu urząd będzie mógł zmienić dostarczanie emerytury z przekazu pocztowego w przelew na konto. W takim dokumencie powinniśmy zawrzeć numer konta, na który chcemy otrzymywać pieniądze. Zazwyczaj ZUS wysyła je w nowy sposób już od następnego cyklu wypłat.

Emerytura może trafić do obcej osoby

Podczas dostarczania świadczenia emerytalnego przez listonosza może dojść do pomyłki. Jakiś czas temu przekonała się o tym pewna seniorka z Warszawy. Kobieta nie mogła się doczekać swojej emerytury, więc osobiście wybrała się na pocztę. Tam okazało się, że pieniądze już zostały dostarczone. Wyszło na jaw, że otrzymała je sąsiadka seniorki, która miała takie samo nazwisko. 64-latka nie chciała oddać gotówki i dopiero zgłoszenie sprawy na policję rozwiązało sprawę.

Tagi: ZUS Emerytura