BiznesINFO.pl
flaga polski-flaga-warszawa-iberion

Biznes Info

PGE dzięki Elektrowni Bełchatów zajęło pierwsze miejsce w UE, ranking jest jednak wyjątkowo niechlubny

11 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Elektrownia Bełchatów należąca do PGE zajęła pierwsze miejsce w Unii Europejskiej pod względem emisji dwutlenku węgla w 2021 r. w rankingu przygotowanym przez think tank Ember. W rankingu dziesięciu największych emitentów znajdują się tylko kopalnie z Polski i Niemiec.

Polska i Niemcy łącznie odpowiadają za 53 proc. emisji dwutlenku węgla całej Unii Europejskiej. Chociaż Niemcy ze wszystkich swoich elektrowni emitują najwięcej dwutlenku węgla do atmosfery, to w rankingu indywidualnym dla kopalni bezapelacyjne "zwycięstwo" przypada Elektrowni Bełchatów.

Elektrownia Bełchatów europejskim liderem emisji

Bałchatów w 2021 r. wyemitował do atmosfery 33,2 mln ton CO2, co zapewnia zdecydowaną pozycję lidera w rankingu Ember. Elektrownia Bełchatów pozycję lidera dzierży od 2005 r., czyli od kiedy Ember przygotowuje zestawienie największych trucicieli. Od znajdującej się na drugiej pozycji niemieckiej elektrowni w Neurath, Bełchatów dzieli 11,1 mln ton dwutlenku węgla.

Największym wzrostem może jednak "poszczycić się" znajdująca się na 3. miejscu rankingu niemiecka elektrownia Niederaußem, która wypuściła w 2021 r. do atmosfery 16,1 mln ton dwutlenku węgla, co daje jej wzrost o 36 proc. względem poprzedniego roku.

10 największych emitentów CO2 w Unii Europejskiej

Elektrownia Bełchatów liderem emisji CO2 w UE

PGE najbardziej zanieczyszczającym przedsiębiorstwem w UE

Pierwsze miejsce w rankingu najbardziej zatruwających atmosferę przedsiębiorstw przypadło również Polsce. 70,4 mln ton wyemitowanego CO2 dało polskiemu gigantowi PGE palmę pierwszeństwa w Unii Europejskiej w 2021 r.

Polska Grupa Energetyczna będąca właścicielem Elektrowni Bełchatów nie jest jednak liderem oczywistym. Po piętach depcze jej niemiecki RWE z 69,4 mln ton i czeski EPH z 67,6 mln ton dwutlenku węgla. Chociaż konkretne pozycje na podium mogą się w kolejnych latach zmieniać, to trudno oczekiwać, że któreś z europejskich przedsiębiorstw dorówna do wyżej wymienionej trójki. Na czwartym miejscu znajduje się bowiem włoski Enel, który wyemitował zaledwie 22 mln ton CO2.

PGE samodzielnie emituje więcej zanieczyszczeń do atmosfery niż cały włoski przemysł energetyczny, podkreślają autorzy raportu.

Polska i Niemcy niechlubnymi liderami Europy

Polska i Niemcy łącznie emitują więcej zanieczyszczeń do atmosfery niż wszystkie inne kraje UE łącznie. Liderem tu są Niemcy, których emisja w 2021 r. wyniosła 230 mln ton CO2. Polska znalazła się na drugim miejscu z 155 mln ton dwutlenku węgla. Trzecie miejsce należy do Włoch, które pozostały jednak daleko w tyle za Polską ze swoimi 69 mln ton CO2.

Ember przypomina, że Niemcy - w przeciwieństwie do Polski - zadeklarowały dekarbonizację sektora energetycznego do 2035 r. Zważając jednak na to, że obecnie 117 mln t dwutlenku węgla wyemitowanego w Niemczech pochodzi z działalności elektrowni wykorzystujących węgiel brunatny i kamienny, to deklaracje Niemiec są bardzo odważne.

Tagi:

NiemcysmogUnia Europejska

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

prąd

Energetyka

Niższe ceny prądu po złożeniu specjalnego wniosku. Przegapisz termin i zapłacisz znacznie więcej

Czytaj więcej >
Jacek Sasin

Energetyka

Sasin: Będzie więcej gazu dla Polski. Polska podpisze kolejne kontrakty

Czytaj więcej >
węgiel-pexels-pixabay

Energetyka

Rządowa porównywarka cen węgla. Strona umożliwia znalezienie najbliższego składu

Czytaj więcej >
Podkarpacie bez prądu

Energetyka

Zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 r. Skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych

Czytaj więcej >
Twitter/Forsvaret

Energetyka

Gazociągi Nord Stream 1 i 2 uszkodzone. Ekspert: To nie jest żaden przypadek

Czytaj więcej >

Energetyka

Steinhoff o zakazie importu rosyjskiego węgla

Czytaj więcej >