Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Otrzymasz zwrot nadpłaty składki zdrowotnej, jeśli złożysz wniosek. Uważaj, masz czas tylko do 1 czerwca
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 18.04.2023 14:41

Otrzymasz zwrot nadpłaty składki zdrowotnej, jeśli złożysz wniosek. Uważaj, masz czas tylko do 1 czerwca

pieniądze-gotówka
Biznesinfo

Do 22 maja 2023 roku trzeba rozliczyć roczną składkę zdrowotną. Dotyczy to osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych, korzystających z podatku liniowego lub ryczałtu. Przedsiębiorca ma prawo złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Musi to zrobić do 1 czerwca – informuje ZUS.

Niektórzy będą mieli kilka dni, by złożyć wniosek o zwrot

ZUS przypomina, że od tego roku wchodzi nowy obowiązek. Każda osoba prowadząca działalność i opłacająca składki na własne ubezpieczenia musi złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Należy to zrobić do 22 maja. Jeśli okaże się, że płatnik miał niedopłatę, konieczne będzie uregulowanie tej różnicy w terminie płatności składki za kwiecień br., a więc również do 22 maja.

Natomiast, jeśli płatnikowi będzie przysługiwał zwrot, ZUS utworzy wniosek o zwrot nadpłaty na jego profilu na platformie PUE ZUS. Ten dokument należy sprawdzić, podpisać i wysłać do ZUS (poprzez wspomnianą platformę) w terminie do 1 czerwca 2023 roku. Nadpłatę przekażemy na rachunek bankowy, który jest zapisany na Twoim koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia – czytamy na stronie internetowej Zakładu.

Niektórzy podatnicy będą mieli tylko kilka dni, by złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej – przypomina firma InFakt. Wszystko dlatego, że ZUS wystawi do zatwierdzenia wniosek o zwrot nadpłaty dopiero po tym, jak przedsiębiorca złoży rozliczenie roczne, a to może nastąpić 22 maja. 

Ważne: roczne rozliczenie składki zdrowotnej nie obejmuje płatników na karcie podatkowej, twórców i artystów, wspólników spółki komandytowej, jednoosobowej spółki z o.o. i osób współpracujących.

Jeśli wciąż masz meble z PRL-u, możesz sporo zarobić. Niektóre modele są warte fortunę

Składka zdrowotna bez tajemnic

Składka zdrowotna przybrała wszystkie cechy podatku dochodowego, czyli jest uzależniona od przychodu lub dochodu oraz należy ją rozliczać rocznie. Jest jednak jedna znacząca różnica. Składkę trzeba opłacać zawsze, nawet jeśli przedsiębiorca ponosi stratę w działalności gospodarczej – wyjaśnia Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w inFakcie w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Dla podatników rozliczających się na skali podatkowej i podatkiem liniowym roczną podstawę służącą do obliczenia składki zdrowotnej stanowi wysokość przychodów pomniejszona o koszty i składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe (pod warunkiem, że nie zaliczono ich wcześniej do kosztów uzyskania przychodów). Wysokość składki zdrowotnej dla podatku liniowego to 4,9 proc., a dla skali podatkowej – 9 proc. podstawy opodatkowania. W obu przypadkach nie może ona wynieść mniej niż 9 proc. wynagrodzenia minimalnego. W ubiegłym roku była to kwota 270,90 zł.

Piotr Juszczyk wskazuje, że jeśli przedsiębiorca w pierwszej połowie roku uzyskał wysoki dochód, a w drugiej połowie zanotował stratę, to wciąż powinien każdego miesiąca opłacać minimalną składkę zdrowotną. Nadpłata w rozliczeniu rocznym powstanie w sytuacji, w której jego dochód z pierwszej połowy roku był wyższy od podstawy dla minimalnej składki.

Z kolei w przypadku ryczałtowców podstawą składki zdrowotnej jest przychód roczny, pomniejszony o składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Wysokość rocznej składki zdrowotnej dla przedsiębiorcy będącego na ryczałcie, prowadzącego działalność przez 12 miesięcy zależy od rocznego przychodu i wynosi:

  • 4031,28 zł (12 x 335,94 zł) dla maksymalnie 60 tys. zł przychodu,
  • 6718,68 zł dla przychodu między 60 tys. zł a 300 tys. zł (12 x 559,89 zł),
  • 12093,72 zł (12 x 1007,81 zł) w przypadku przychodu powyżej 300 tys. zł.


Ryczałtowcy składkę zdrowotną mogą opłacać na dwa sposoby. Po pierwsze progresywnie, czyli wraz z przekroczeniem progu wzrasta wysokość składki. Drugim sposobem jest wyliczenie wysokości składki na podstawie przychodu z roku poprzedzającego. W tym przypadku mogą powstać nadpłaty, jeśli w 2021 roku osiągnięto przychody w progu wyższym niż przychody z roku 2022 – czytamy w komunikacie InFaktu.

Rekordowo wysokie zwroty z PIT. Podatnicy otrzymali już 18 mld zł.

Jeden znaczący problem

Podatek dochodowy można korygować do 5 lat wstecz. Powstaje więc pytanie: w jaki sposób będzie można skorygować składkę zdrowotną, jeśli po jej rozliczeniu przedsiębiorca dokona korekty w swoich przychodach i kosztach? Termin ustawowy „ostatecznie” sugeruje, że rozliczenie roczne nie będzie mogło już być korygowane. Czy to oznacza, że po korekcie składki niedopłaty lub nadpłaty podatku nie będą w żaden sposób uwzględniane? – pyta Piotr Juszczyk i zaraz odpowiada: przedsiębiorcy będą musieli złożyć korekty w miesięcznych rozliczeniach tam, gdzie doszło do zmiany podstawy składki zdrowotnej. W sytuacji, gdy rozliczenie roczne będzie nienaruszalne, stwierdzenie niedopłaty lub nadpłaty nastąpi w uzgodnieniu z ZUS-em.