Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rekordowo wysokie zwroty z PIT. Podatnicy otrzymali już 18 mld zł
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 18.04.2023 13:25

Rekordowo wysokie zwroty z PIT. Podatnicy otrzymali już 18 mld zł

Pieniądze
Domena publiczna

Wiceminister finansów powiedział, że ten rok będzie rekordowy pod względem kwot zwróconych z PIT. Na konta podatników trafiło już 18 mld zł, informuje money.pl. 

W tym roku padnie rekord

We wtorek, 18 kwietnia, wiceminister finansów, Artur Soboń, powiedział, że w 2023 r. na konta podatników trafiło już 18 mld zł zwrotu z PIT, a w 2022 r. była to kwota ok. 10 mld zł. „W tym roku będziemy mieli rekord” - dodał. 

Polacy średnio otrzymują 2,5 tys. zł zwrotu podatków

Wiceminister finansów powiedział w Radiu Zet, że Polacy doceniają to, że średnio otrzymują 2,5 tys. zł zwrotu podatków. Do 2 maja można zweryfikować, zmodyfikować i zatwierdzić rozliczenia przygotowane przez skarbówkę, więc zwrotu z PIT będzie jeszcze więcej.

„Więc będziemy mieli rekord jeśli idzie o zwroty, i o korzyści podatkowe, bo rzeczywiście podatki są niższe, bo 5 pkt. proc. na skali mniej oznacza, że podatki są o 30 proc. niższe" - wyjaśnił Artur Soboń. 

Dofinansowanie wczasów dla seniora. Wyjaśniamy, komu przysługuje i jak je uzyskać. 

e-PIT

Wiceminister finansów wyjaśnił, że w tym roku zdecydowana większość podatników zdecydowała się na rozliczenie elektroniczne. "Także pod względem tempa zwrotów wreszcie będziemy mieli rekord, bo tylko 6 proc. deklaracji będzie złożona papierowo” - powiedział Soboń. 

„Podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, dostaną zwrot podatku w skróconym czasie - do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy” - dodał wiceminister.

Portal podaje, że podatnicy już piąty rok z rzędu mogą korzystać z usługi Twój e-PIT. Takie rozliczenie zostało przygotowane dla ponad 24 mln podatników