Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Orlen ujawnił wyniki finansowe. Spore zaskoczenie
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 22.05.2024 22:38

Orlen ujawnił wyniki finansowe. Spore zaskoczenie

orlen
Fot. Iberion

Grupa Orlen właśnie podała wyniki finansowe za I kwartał 2024 roku. Jak wynika ze skonsolidowanego reportu kwartalnego, zysk netto w pierwszych trzech miesiącach wyniósł 82 mld 785 mln zł, jednak był niższy o 6 mld 686 mln zł w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Z czego wynika spadek?

Wyniki finansowe Orlenu za I kwartał 2024 roku

Jak podaje PAP, zgodnie ze skonsolidowanym raportem kwartalnym Grupa Orlen zanotowała spadek przychodów ze sprzedaży. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku wyniosły one 82 mld 332 mln zł, czyli o 33 mld 496 mld zł mniej w ujęciu rok do roku. Koncern wyjaśnił, co objęło ten spadek.

Bank PKO BP apeluje do klientów. "Nie zgadzaj się"

Suma aktywów niższa o miliard

W komunikacie podkreślono, że spadek przychodów ze sprzedaży dotyczył głównie segmentu gazowego, rafinerii, energetyki oraz wydobycia. Zgodnie z raportem ”suma aktywów Grupy Orlen na koniec marca tego roku wyniosła 262 mld 997 mln zł". Jest to o 1 mld 181 mln zł niższy wynik w porównaniu ze stanem z końca grudnia 2023 roku.

ZOBACZ: Ponowne przeliczenie emerytury i renty. Kto może skorzystać?

6,4 mld na inwestycje

Dodatkowo Grupa Orlen zakończyła I kwartał tego roku z zyskiem operacyjnym EBITDA LIFO na poziomie 8,4 mld zł. Podkreślono, że stabilne wyniki finansowe zostały osiągnięte, wraz ze spadkiem długu netto o 1 mld zł kwartał do kwartału. Orlen podał także, że w omawianym okresie koncern przeznaczył blisko 6,4 mld zł na inwestycje w każdym z sektorów jego działalności.

Źródło: PAP.