Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Ogromne problemy polskiej firmy odzieżowej. Pracę straci 130 osób
Michał Górecki
Michał Górecki 10.06.2024 20:30

Ogromne problemy polskiej firmy odzieżowej. Pracę straci 130 osób

galeria handlowa
Fot. Pixabay

4F marka polskiej spółki odzieżowej OTCF publikuje raport finansowy za 2023 r. i odkrywa karty. Milionowe straty, ograniczenie nowych zamówień, redukcja etatów i pomysł na odbicie.

4F dołącza do fali zwolnień w Polsce. OTCF redukuje etaty i liczy straty

Spółka OTCF (właściciel 4F, 4F Junior, 4F Fuel, 4F Spot, Outhorn, SportStyleStory i dystrybutor Under Armour) opublikowała sprawozdanie finansowe za 2023 r. Z dokumentu wynika, że firma notuje stratę w wysokości 17,491 mln zł., redukuje ponad 130 etatów i postawiła w stan likwidacji spółkę w Serbii, a głównym ośrodkiem produkcji pozostają Chiny i Bangladesz. Tym samym OTCF dołącza do panteonu marek, firm i instytucji, które na przełomie 2023/2024 r. ogłosiły zwolnienia grupowe.

Więcej o sprawie: Kolejne zwolnienia grupowe w Polsce. Firmy redukują zatrudnienie

Niechciany przelew. Możliwości zwrotu i konsekwencje przekazywania środków

Pracę straci 130 osób

Tłumacząc decyzje zarządcze firma tłumaczy w sprawozdaniu, że problemy wynikają z ograniczonego popytu, wpływu na decyzje zakupowe czynników makroekonomicznych (inflacja i stopy procentowe) oraz nieprzychylnej narracji w mediach dot. wojny, postulowanego kryzysu ekonomicznego i topniejących oszczędnościach - relacjonuje dokument serwis dlahandlu.pl, który poinformował o zwolnieniach.

Z tego powodu w kwestiach inwestycyjnych, rozwoju sieci w Polsce i poza granicami Polski, dominowało bardzo konserwatywne i selektywne podejście. Na koniec 2023 roku spółka posiadała: 88 sklepów depozytowych (rozliczane na podstawie prowizji od sprzedaży), 192 sklepów własnych, 88 stoisk (rozliczane na podstawie prowizji od sprzedaży) - czytamy.

Zobacz też: Szymon Ciupa: "Tę bombę trzeba rozbroić". Kadencja powinna się zacząć od kontrowersji

4F: zwolnienia, likwidacja spółki w Serbii i nowy plan: buty

Wszystkie “redukcyjne” procesy zostały przeprowadzone celem ratowania płynności finansowej spółki; poza tym w raporcie wymienia się jeszcze ograniczenie w sektorze inwestycji (ograniczono zamówienia nowych kolekcji). Redukcja etatów, niejako wypadkowa poprzednich decyzji i efekt konieczności zmniejszenia zadłużenia, objęła ok. 130 etatów. 

Sporym zapleczem pozostaje dla 4F sprzedaż internetowa (dynamika wzrostu +6,7 proc. r/r. i duży udział sprzedaży ogólnej: 21,2 proc.).  Całościowo sprzedaż detaliczna stanowiła w 2023 r. dla 4F 47 proc. obrotu, 26,4 proc. - sprzedaż hurtowa. Planem na 2024 r. mają być dla polskiej marki…. buty.

4F stawia na buty

W segmencie celów na rok 2024 czytamy m.in. o selektywnej ekspansji na rynki zagraniczne (także te nowe), wzrost sprzedaży i rozwój nowych kategorii produktowych - “przede wszystkich w kategorii buty”.