Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Od tego roku nowy obowiązek w ZUS. Wielu Polaków musi go wypełnić do 22 maja
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 21.04.2023 09:57

Od tego roku nowy obowiązek w ZUS. Wielu Polaków musi go wypełnić do 22 maja

zus-list
Biznesinfo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w tym roku po raz pierwszy pojawił się obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne przez osoby, które w 2022 roku korzystały z jednej z następujących form opodatkowania: podatku liniowego, podatku według skali lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Rozliczenie roczne należy dostarczyć ZUS-owi w terminie do 22 maja.

Kogo dotyczy nowy obowiązek w ZUS?

Nowy obowiązek dotyczy płatników składek, którzy w 2022 roku rozliczali dochody z prowadzenia działalności lub spółki osobowej według skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która opłaca składki na własne ubezpieczenia, w 2023 roku po raz pierwszy ma obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Służy ono temu, aby ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne za dany rok na podstawie przychodów/dochodów w nim osiągniętych – informuje ZUS na swojej stronie internetowej.

Nowym obowiązkiem nie muszą natomiast przejmować się płatnicy na karcie podatkowej, twórcy i artyści, wspólnicy spółki komandytowej, jednoosobowe spółki z o.o. oraz osoby współpracujące.
 

ZUS właśnie ogłosił, więcej przelewał już nie będzie. 8,6 mln Polaków ma zasilone konto

Jak złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej?

Należy to zrobić w dokumencie za kwiecień br., składając formularz ZUS DRA (blok XII) lub ZUS RCA (blok III.F). Pierwszy z nich dotyczy prowadzących działalność gospodarczą jednoosobową, a drugi trzeba złożyć przy opłacaniu składek za inne osoby (np. swoich pracowników bądź zleceniobiorców).

Nowe wzory tych dokumentów będą obowiązywały od 1 maja 2023 roku. Dostosujemy programy Płatnik i ePłatnik do nowych wzorów dokumentów oraz udostępnimy w nich funkcje, które umożliwią roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne – wyjaśnia ZUS.

Co wynika z rocznego rozliczenia?

Ustalona roczna składka zdrowotna może okazać się niższa bądź wyższa od sumy składek, którą płatnik uiszczał przez ostatni rok. Jeśli okaże się wyższa, płatnik otrzyma jej zwrot. Nie nastąpi to jednak w sytuacji, w której wystąpią zaległości za składki bądź przedsiębiorca będzie miał nienależnie pobrane świadczenia z ubezpieczenia społecznego. Natomiast, jeśli składkę opłacono w niższej kwocie niż ustalona, wówczas trzeba ją uregulować wraz ze składką za kwiecień br. do 22 maja.