Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Od 1 listopada wielkie zmiany dotyczące seniorów. Będzie kasa do wzięcia
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 12.10.2023 09:08

Od 1 listopada wielkie zmiany dotyczące seniorów. Będzie kasa do wzięcia

Seniorka, starsza kobieta, zakupy, wózek
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

1 listopada 2023 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, która wprowadzi nową formę pomocy - usługi sąsiedzkie. Na sfinansowanie projektu rząd przeznaczy 30 mln złotych. Nowe przepisy zakładają, że uczynny sąsiad będzie mógł liczyć na rekompensatę finansową.

Usługi sąsiedzkie

- To nowa forma usług opiekuńczych, którą wprowadzi nowelizacja ustawy o pomocy społecznej. Chodzi o wsparcie dla osób starszych, które potrzebują pewnej pomocy, np. przy zrobieniu zakupów czy posprzątaniu mieszkania, ale nie wymagają jeszcze pomocy profesjonalnej opiekunki - powiedziała na łamach TVP Info Minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Kolos z Niemiec już w Polsce. Szybko otwiera nowe sklepy, oferuje mega promocje

Pomoc nie dla wszystkich seniorów

Pomoc sąsiedzka będzie realizowana na zlecenie samorządów, które otrzymają na ten cel 30 mln złotych. Wsparcie seniorów będzie zależne od ich potrzeb. Minister Maląg zaznaczyła, że chodzi o "usługi niespecjalistyczne”. Może to być m.in. zrobienie zakupów, sprzątnięcie mieszkania czy pomoc w opiece higieniczno-pielęgnacyjnej.

Należy mieć na uwadze, że nie wszyscy seniorzy będą mogli skorzystać z tej formy pomocy, bo skierowana jest ona dla beneficjentów powyżej 65 roku życia. Co więcej, program dotyczy osób samotnych, bez małżonka i najbliższej rodziny.

Emeryci mogą się cieszyć. 5540 złotych dla każdego, jest warunek.

Kto będzie mógł świadczyć pomoc sąsiedzką i zarobić dodatkowe pieniądze?

Pomoc będą mogły świadczyć tylko osoby pełnoletnie, niemające powiązań rodzinnych z seniorem, na rzecz którego wykonywane są usługi sąsiedzkie. Co więcej, opiekun może zostać wyznaczony jedynie za zgodą seniora. Warunków jest więcej. - To forma wsparcia, którą na zlecenie samorządów będą mogły wykonywać osoby mieszkające blisko. Oczywiście będzie podpisywana stosowna umowa z samorządem - wyjaśniła minister, dodając, że wysokość wynagrodzenia będą ustalały gminy.