BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Obligacje coraz mniej opłacalne. Wiemy, które przyniosą najmniej

25 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Obligacje skarbowe w maju są mniej wartościowe od oferty z poprzednich miesięcy. Decyzja Ministerstwa Finansów jest związane z cięciem stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Obligacje detaliczne. MF opublikowało majową ofertę

Kwietniowa oferta detalicznych obligacji skarbowych nie różniła się od tej z poprzednich miesięcy, ale nie zawarto w niej obniżki stóp procentowych w NBP. Już wiadomo, że w maju się to zmieni. Oprocentowanie 3-miesięcznych papierów OTS obniży się z 1,50 proc. do 0,50 proc., dobijając do stopy referencyjnej NBP.

2-letnie obligacje w maju to 1,00 proc. odsetek, czyli o 1 pkt proc. mniej niż w poprzedniej ofercie. Z kolei 3-letnie obligacje ze zmiennym oprocentowaniem w pierwszych szeście miesiącach to 1,1 proc. w skali roku. Bankier.pl zwraca uwagę, że to o połowę mniej, niż w poprzedniej ofercie.

Obligacje w dół

Jak podaje serwis, największe zmiany czekają obligacje indeksowane inflacją. 4-letnie obligacji COI w pierwszym roku zyskają zaledwie 1,30 proc. względem 2,40 proc. w kwietniu. Spadek z 1,25 proc. do 0,75 proc. dotyczy też marży na kolejne okresy. Obniżone zostały także 10-letnie obligacje emerytalne. W majowej ofercie jest 1,70 proc. odsetek za pierwszy rok - do tej pory było to 2,70 proc., a marża w kolejnych okresach będzie wynosić 1,00 proc. wobec 1,50 proc. poprzednio.

Obligacje przestają się opłacać

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus” oprocentowane są odpowiednio 1,50% i 2,00% w pierwszym roku oszczędzania. Bankier.pl zwraca uwagę, że w kwietniu było nieporównywalnie wyższe - odpowiednio 2,80 proc. i 3,20 proc. Marże? W dół: obligacje 6-letnie do 1,25 proc., 12-letnie do 1,50 proc. Podobnie jak w przypadku “normalnych” 4-latek i 10-latek to spadek marży o 50 pb.

- Zmiana warunków oprocentowania obligacji oszczędnościowych wynika z ich dostosowania do bieżących realiów rynkowych wynikających w głównej mierze ze zmiany parametrów polityki pieniężnej prowadzonej przez bank centralny. Obniżeniu ulega oprocentowanie wszystkich oferowanych obligacji przy jednoczesnym zachowaniu preferencji dla rynku detalicznego względem rynku hurtowego - komentuje Piotr Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, cytowany w komunikacie resortu. 

- W otoczeniu niskich stóp procentowych oferta obligacji oszczędnościowych nadal pozostaje atrakcyjna dla oszczędzających - w warunkach panującej niepewności w sferze gospodarczej obligacje oszczędnościowe, w pełni gwarantowane przez Skarb Państwa, to najbezpieczniejsza forma gromadzenia kapitału - dodaje przedstawiciel MF.

Tagi:

Ministerstwo FinansówMinister Finansówfinanse

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na rok 2023

Czytaj więcej >
Ceny prądu w górę

Finanse

Samorządy chcą oszczędzać na oświetleniu ulic. Rząd zabrał głos

Czytaj więcej >

Finanse

Rząd przygotował już po 1500 zł z powodu drogiej energii. Skorzysta ponad 800 tys. domów

Czytaj więcej >
Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >
Podatek od zysków nadmiarowych. Rzeczpospolita donosi, że Rząd po cichu pracuje nad nowym podatkiem

Finanse

Rząd wprowadzi nowy podatek od nadzwyczajnych zysków dużych firm

Czytaj więcej >
Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >