Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Obligacje coraz mniej opłacalne. Wiemy, które przyniosą najmniej
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 25.04.2020 02:00

Obligacje coraz mniej opłacalne. Wiemy, które przyniosą najmniej

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Obligacje detaliczne. MF opublikowało majową ofertę

Kwietniowa oferta detalicznych obligacji skarbowych nie różniła się od tej z poprzednich miesięcy, ale nie zawarto w niej obniżki stóp procentowych w NBP. Już wiadomo, że w maju się to zmieni. Oprocentowanie 3-miesięcznych papierów OTS obniży się z 1,50 proc. do 0,50 proc., dobijając do stopy referencyjnej NBP.

2-letnie obligacje w maju to 1,00 proc. odsetek, czyli o 1 pkt proc. mniej niż w poprzedniej ofercie. Z kolei 3-letnie obligacje ze zmiennym oprocentowaniem w pierwszych szeście miesiącach to 1,1 proc. w skali roku. Bankier.pl zwraca uwagę, że to o połowę mniej, niż w poprzedniej ofercie.

Obligacje w dół

Jak podaje serwis, największe zmiany czekają obligacje indeksowane inflacją. 4-letnie obligacji COI w pierwszym roku zyskają zaledwie 1,30 proc. względem 2,40 proc. w kwietniu. Spadek z 1,25 proc. do 0,75 proc. dotyczy też marży na kolejne okresy. Obniżone zostały także 10-letnie obligacje emerytalne. W majowej ofercie jest 1,70 proc. odsetek za pierwszy rok - do tej pory było to 2,70 proc., a marża w kolejnych okresach będzie wynosić 1,00 proc. wobec 1,50 proc. poprzednio.

Obligacje przestają się opłacać

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus” oprocentowane są odpowiednio 1,50% i 2,00% w pierwszym roku oszczędzania. Bankier.pl zwraca uwagę, że w kwietniu było nieporównywalnie wyższe - odpowiednio 2,80 proc. i 3,20 proc. Marże? W dół: obligacje 6-letnie do 1,25 proc., 12-letnie do 1,50 proc. Podobnie jak w przypadku “normalnych” 4-latek i 10-latek to spadek marży o 50 pb.

- Zmiana warunków oprocentowania obligacji oszczędnościowych wynika z ich dostosowania do bieżących realiów rynkowych wynikających w głównej mierze ze zmiany parametrów polityki pieniężnej prowadzonej przez bank centralny. Obniżeniu ulega oprocentowanie wszystkich oferowanych obligacji przy jednoczesnym zachowaniu preferencji dla rynku detalicznego względem rynku hurtowego - komentuje Piotr Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, cytowany w komunikacie resortu. 

- W otoczeniu niskich stóp procentowych oferta obligacji oszczędnościowych nadal pozostaje atrakcyjna dla oszczędzających - w warunkach panującej niepewności w sferze gospodarczej obligacje oszczędnościowe, w pełni gwarantowane przez Skarb Państwa, to najbezpieczniejsza forma gromadzenia kapitału - dodaje przedstawiciel MF.