fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa 06.10.2019. n/z Tablica informacyjna Ministerstwa Finansow.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 25 Kwietnia 2020

Obligacje coraz mniej opłacalne. Wiemy, które przyniosą najmniej

Obligacje skarbowe w maju są mniej wartościowe od oferty z poprzednich miesięcy. Decyzja Ministerstwa Finansów jest związane z cięciem stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Obligacje detaliczne. MF opublikowało majową ofertę

Kwietniowa oferta detalicznych obligacji skarbowych nie różniła się od tej z poprzednich miesięcy, ale nie zawarto w niej obniżki stóp procentowych w NBP. Już wiadomo, że w maju się to zmieni. Oprocentowanie 3-miesięcznych papierów OTS obniży się z 1,50 proc. do 0,50 proc., dobijając do stopy referencyjnej NBP.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Wiadomości TVP przeszły same siebie. Trudno uwierzyć, że ich pasek naprawdę został wyemitowany

2-letnie obligacje w maju to 1,00 proc. odsetek, czyli o 1 pkt proc. mniej niż w poprzedniej ofercie. Z kolei 3-letnie obligacje ze zmiennym oprocentowaniem w pierwszych szeście miesiącach to 1,1 proc. w skali roku. Bankier.pl zwraca uwagę, że to o połowę mniej, niż w poprzedniej ofercie.

Obligacje w dół

Jak podaje serwis, największe zmiany czekają obligacje indeksowane inflacją. 4-letnie obligacji COI w pierwszym roku zyskają zaledwie 1,30 proc. względem 2,40 proc. w kwietniu. Spadek z 1,25 proc. do 0,75 proc. dotyczy też marży na kolejne okresy. Obniżone zostały także 10-letnie obligacje emerytalne. W majowej ofercie jest 1,70 proc. odsetek za pierwszy rok - do tej pory było to 2,70 proc., a marża w kolejnych okresach będzie wynosić 1,00 proc. wobec 1,50 proc. poprzednio.

Burmistrz wzywa mężczyzn do robienia zakupów. Tłumaczy, że robią je szybciej od kobietBurmistrz wzywa mężczyzn do robienia zakupów. Tłumaczy, że robią je szybciej od kobietCzytaj dalej

Obligacje przestają się opłacać

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus” oprocentowane są odpowiednio 1,50% i 2,00% w pierwszym roku oszczędzania. Bankier.pl zwraca uwagę, że w kwietniu było nieporównywalnie wyższe - odpowiednio 2,80 proc. i 3,20 proc. Marże? W dół: obligacje 6-letnie do 1,25 proc., 12-letnie do 1,50 proc. Podobnie jak w przypadku “normalnych” 4-latek i 10-latek to spadek marży o 50 pb.

- Zmiana warunków oprocentowania obligacji oszczędnościowych wynika z ich dostosowania do bieżących realiów rynkowych wynikających w głównej mierze ze zmiany parametrów polityki pieniężnej prowadzonej przez bank centralny. Obniżeniu ulega oprocentowanie wszystkich oferowanych obligacji przy jednoczesnym zachowaniu preferencji dla rynku detalicznego względem rynku hurtowego - komentuje Piotr Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, cytowany w komunikacie resortu.

Wojsko otrzyma nowy sprzęt od MON. Niestety nie służy on lepszemu zapobieganiu pandemiiWojsko otrzyma nowy sprzęt od MON. Niestety nie służy on lepszemu zapobieganiu pandemiiCzytaj dalej

- W otoczeniu niskich stóp procentowych oferta obligacji oszczędnościowych nadal pozostaje atrakcyjna dla oszczędzających - w warunkach panującej niepewności w sferze gospodarczej obligacje oszczędnościowe, w pełni gwarantowane przez Skarb Państwa, to najbezpieczniejsza forma gromadzenia kapitału - dodaje przedstawiciel MF.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziecko zadzwoniło na policję, w słuchawce: zaginął, jego życie jest zagrożone. Akcja ruszyła
  2. Zaskakujące wyniki badań. Naukowcy sprawdzą czy nikotyna zapobiega rozprzestrzenianiu się komórek wirusa
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Jeden kraj jest bliski zwycięstwa. Wspaniałe wiadomości z zagranicy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News