Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > NIK podjęło decyzję, jest zawiadomienie do prokuratury. Morawieckiemu grozi sąd
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 25.05.2021 02:00

NIK podjęło decyzję, jest zawiadomienie do prokuratury. Morawieckiemu grozi sąd

KNF ostrzega
biznesinfo.pl

Prezes NIK, Marian Banaś, poinformował, że do prokuratury zostanie skierowane zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego, ministra w KPRM Michała Dworczyka, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. Sprawa związana jest z organizacją wyborów kopertowych w maju 2020 r.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego NIK złożyła zawiadomienie do prokuratury

  • Wobec jakich podmiotów również zostało złożone zawiadomienie

NIK składa zawiadomienie do prokuratury

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła audyt dotyczący organizacji wyborów prezydenckich w maju 2020 r. Przypomnijmy, że miały one odbyć się w sposób korespondencyjny, kosztowały Skarb Państwa łącznie ponad 100 mln złotych (70 mln złotych to koszt ich organizacji, a do tego doszło odszkodowanie dla Poczty Polskiej), a do głosowania ostatecznie nie doszło.

Prezes NIK, Marian Banaś poinformował, że w trakcie kontroli zostały wykryte nieprawidłowości. W związku z tym w szeregach NIK podjęto decyzję o skierowaniu do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez czołowych polskich polityków.

Jest to sytuacja absolutnie bez precedensu. Nigdy dotąd bowiem polski premier nie został podany do prokuratury z tytułu podejrzenia złamania prawa przy organizacji wyborów.

Marian Banaś po wydaniu krótkiego komunikatu, opuścił konferencję. Bogdan Skwarka z Departamentu Administracji Publicznej NIK poinformował, że jest to obowiązek, a nie prawo Izby do zawiadomienia prokuratury.

- Stoimy na stanowisku, że premier Mateusz Morawiecki, wydając dwie decyzje administracyjne, działał bez podstawy prawnej - powiedział cytowany przez "Rzeczpospolitą" Łukasz Pawelski z biura prasowego NIK.

Wcześniej podobne zawiadomienie w tej sprawie NIK złożyła w kwestii zarządu Poczty Polskiej oraz zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]