BiznesINFO.pl
Dwa podmioty na liście KNF

biznesinfo.pl

NIK podjęło decyzję, jest zawiadomienie do prokuratury. Morawieckiemu grozi sąd

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Prezes NIK, Marian Banaś, poinformował, że do prokuratury zostanie skierowane zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego, ministra w KPRM Michała Dworczyka, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. Sprawa związana jest z organizacją wyborów kopertowych w maju 2020 r.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego NIK złożyła zawiadomienie do prokuratury

  • Wobec jakich podmiotów również zostało złożone zawiadomienie

NIK składa zawiadomienie do prokuratury

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła audyt dotyczący organizacji wyborów prezydenckich w maju 2020 r. Przypomnijmy, że miały one odbyć się w sposób korespondencyjny, kosztowały Skarb Państwa łącznie ponad 100 mln złotych (70 mln złotych to koszt ich organizacji, a do tego doszło odszkodowanie dla Poczty Polskiej), a do głosowania ostatecznie nie doszło.

Prezes NIK, Marian Banaś poinformował, że w trakcie kontroli zostały wykryte nieprawidłowości. W związku z tym w szeregach NIK podjęto decyzję o skierowaniu do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez czołowych polskich polityków.

Jest to sytuacja absolutnie bez precedensu. Nigdy dotąd bowiem polski premier nie został podany do prokuratury z tytułu podejrzenia złamania prawa przy organizacji wyborów.

Marian Banaś po wydaniu krótkiego komunikatu, opuścił konferencję. Bogdan Skwarka z Departamentu Administracji Publicznej NIK poinformował, że jest to obowiązek, a nie prawo Izby do zawiadomienia prokuratury.

- Stoimy na stanowisku, że premier Mateusz Morawiecki, wydając dwie decyzje administracyjne, działał bez podstawy prawnej - powiedział cytowany przez "Rzeczpospolitą" Łukasz Pawelski z biura prasowego NIK.

Wcześniej podobne zawiadomienie w tej sprawie NIK złożyła w kwestii zarządu Poczty Polskiej oraz zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >