Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niezapowiedziane kontrole w całej Polsce. Wiemy, co będą sprawdzać
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 25.01.2024 18:22

Niezapowiedziane kontrole w całej Polsce. Wiemy, co będą sprawdzać

Pukanie do drzwi
Iberion

W tym roku planowane jest przeprowadzenie aż 60 tysięcy kontroli na terenie całego kraju. Jak się okazuje, wizyty mogą być nawet niezapowiedziane. Wiadomo już, co dokładnie będą sprawdzać inspektorzy i jak dobrze przygotować się do takiej kontroli.  

Czym spowodowane są masowe kontrole?

Państwowa Inspekcja Pracy właśnie zapowiedziała, że w 2024 roku planuje przeprowadzić kilkadziesiąt tysięcy kontroli w całej Polsce. Okazuje się, że wszystko to związane jest z nowymi regulacjami dotyczącymi ochrony praw pracowniczych. PIP chce sprawdzić, czy pracodawcy faktycznie stosują się do zasad obowiązujących w zakresie czasu pracy oraz urlopów wypoczynkowych.

Zobacz także: Tyle może kosztować przegląd samochodu w 2024 roku. Realna kwota może zaskoczyć

Właśnie się zaczęło, miliony Polaków dostaną listy z ZUS. Wiemy co się dzieje

Inspektorzy przeprowadzą aż 60 tysięcy kontroli w całej Polsce

Jak się okazuje, inspektorzy mają prawo do przeprowadzenia takich kontroli bez zapowiedzi. Należy pamiętać, że podczas wizyty powinni okazać się legitymacją służbową oraz odpowiednim upoważnieniem. PIP planuje dotrzeć do 35 tysięcy podmiotów, takich jak: pracodawcy, przedsiębiorcy, pracownicy, rolnicy indywidualni, uczniowie oraz studenci. A co dokładnie będą sprawdzać inspektorzy? 

Wiadomo, co będą sprawdzać podczas kontroli

Podczas kontroli Państwowa Inspekcja Pracy sprawdzi przede wszystkim dokumenty papierowe oraz elektroniczne, a także stanowiska pracy. Inspektorzy wezmą pod lupę także: protokoły badające przyczyny i okoliczności wypadków przy pracy oraz karty wypadków, dokumentację prac szczególnie niebezpiecznych, dokumentację maszyn i urządzeń w zakresie ich bezpiecznego użytkowania przez pracowników. Warto dodać, że w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba wypadków przy pracy, co też mogło przyczynić się do masowych kontroli, które zamierza przeprowadzić PIP. 

Tagi: kontrola