Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tyle może kosztować przegląd samochodu w 2024 roku. Realna kwota może zaskoczyć
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 25.01.2024 14:56

Tyle może kosztować przegląd samochodu w 2024 roku. Realna kwota może zaskoczyć

mechanik samochód
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Czy w nowym roku będą nas czekać kolejny wzrost wydatków na ich utrzymanie? Wszystko na to wskazuje, a to za sprawą dokumentów, które złożono już w Ministerstwie Infrastruktury. Chodzi o przegląd samochodowy w 2024 r., za który mielibyśmy zapłacić o wiele więcej. Kwota może zwalić z nóg.

Przegląd techniczny pojazdu – ile kosztuje?

Przegląd techniczny od 2004 roku kosztował niezmiennie 98 zł. Warto nadmienić, iż płaca minimalna wynosiła wówczas pięć razy mniej, bo 824 zł, w stosunku do dzisiejszej – 4242 zł. 

Niektórzy eksperci od lat zauważają, że opłata za badanie techniczne powinna być proporcjonalna do aktualnych zarobków. Gdyby przenieść tę zasadę na 2024 r., zapłacilibyśmy 505 zł.

Zobaczyła Kamińskiego po wyjściu z więzienia i nie wytrzymała. "Zostaliście oszukani"

Nowa cena badania technicznego samochodu. Cennik w 2024 r. może zaskoczyć

Jak się okazuje, po dwóch dekadach może nas czekać drastyczny wzrost kwoty za przegląd samochodu – nawet o 515 procent! Na tą chwilę nowy cennik jest jedynie propozycją, natomiast już teraz pomysł spotyka się ze znacznym sprzeciwem.

Wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz odpowiedział na pytanie posła Jarosława Wałęsy ws. planów resortu co do zmian cennika opłat na stacjach kontroli pojazdów.

W Ministerstwie Infrastruktury są prowadzone analizy mające na celu ocenę zasadności rozpoczęcia prac zmierzających do zmiany tabeli opłat za badania techniczne pojazdów, o której mowa w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów – przekazał wiceminister.

Ile wyniesie przegląd samochodu w 2024 roku? Wzrost może nie być aż tak drastyczny

W powszechnej opinii proponowana podwyżka ceny za przegląd samochodu jest absurdalnie wysoka. Polska Izba Kontroli Pojazdów zaznaczyła, że kwota za przeprowadzenie badania technicznego mogłaby w rzeczywistości wynieść 150 zł netto. O wysokości podwyżki i w ogóle jej zaistnieniu zadecyduje minister transportu. Na ten moment nie podzielił się on jednak swoim planem, dzięki czemu kierowcy nadal mogą cieszyć się dotychczasową ceną 98 zł.

Źródło: Fakt.pl