Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Niewielu wie, że można dostać dodatkowe pieniądze na dzieci. Wystarczy jeden wniosek
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 21.09.2023 11:13

Niewielu wie, że można dostać dodatkowe pieniądze na dzieci. Wystarczy jeden wniosek

Pieniądze z portfela na dzieci
BiznesINFO

Przy ogromnej popularności świadczenia 500 plus (od stycznia 800 plus), pozostałe świadczenia na dzieci są znacznie mniej znane. Tymczasem użyteczność tych pieniędzy może być naprawdę spora, zwłaszcza dla rodziców maluchów w kontekście wciąż rosnących opłat.

Świadczenia na dzieci

O programie Rodzina 500 Plus słyszał praktycznie każdy Polak. Na każde dziecko można z niego otrzymać 500 zł co miesiąc - natomiast od przyszłego roku kwota ta wzrośnie do 800 zł. Program ten potrafi rozgrzać dyskusje polityczne do punktu krytycznego.

Nic zatem dziwnego, że zgarnianie całej uwagi przez 500 plus skutkuje tym, iż inne świadczenia są mało znane. Tym bardziej, że ich użyteczność jest znana z góry dzięki określeniu z góry celu, co pomaga rodzicom w lepszym zaplanowaniu wydatków.

Dofinansowanie dla rodziców

Jak podaje Super Biznes, jednym z takich świadczeń są pieniądze na opłacenie opieki nad dzieckiem. Najczęściej jest to żłobek, aczkolwiek mogą one zostać przeznaczone na klub dziecięcy albo dziennego opiekuna.

Kwota, jaką można otrzymać, wynosi 400 zł. Przysługuje ona nie tylko rodzicom - mogą ją uzyskać także opiekunowie prawni lub osoby opiekujące się dzieckiem np. na podstawie wyroku sądu. Jest jeden warunek uzyskania pieniędzy - dziecko nie może korzystać z rodzinnego kapitału opiekuńczego.

Potrzebny jeden wniosek

Z informacji portalu Super Biznes wynika, że świadczenie nazywane potocznie “400 plus” nie posiada kryterium dochodowego. Jednakże nie zostanie ono przyznane z automatu - w celu jego uzyskania należy złożyć wniosek.

Odpowiednio wypełnione dokumenty należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Możliwe jest to wyłącznie przez internet, tj. platformę PUE ZUS, bankowość elektroniczną czy portal Emp@tia. Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany przez ZUS, pieniądze będą przekazywane bezpośrednio na rachunek podmiotu opiekującego się dzieckiem.