Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niemcy zadłużają się na potęgę. Zaskakujące informacje
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 14.12.2022 16:40

Niemcy zadłużają się na potęgę. Zaskakujące informacje

Niemcy
Domena publiczna

Bloomberg podał w środę zaskakującą prognozę na przyszły rok. Dotyczy ona Niemiec, a dokładnie zadłużenia Republiki Federalnej. To bowiem ma być bardzo wysokie.

Kryzys energetyczny panujący w Europie spowodował wprowadzenie programów pomocowych dla obywateli przez państwa. Jednak w połączeniu z inflacją dało to porażające skutki w Niemczech.

Rekordowe zadłużenie Niemiec

Jak poinformował Bloomberg, w przyszłym roku rząd federalny miałby wyemitować około 539 mld euro długu. Jest to wzrost o 90 mld euro z roku bieżącego.

Jednocześnie Niemcy pobiją rekord zadłużenia ustanowiony w 2021 roku. Wtedy dług wyniósł około 485 mld euro. Przyczyna była podobna - programy zwalczania skutków pandemii koronawirusa.

Do takiej sytuacji doprowadził głównie fakt, że Niemcy uzależnione były w znacznej części od rosyjskich surowców. Po inwazji Rosji na Ukrainę i wstrzymaniu działalności NordStream, ceny energii poszły w górę.

Nadchodzi recesja

Bloomberg zapowiada wprost, że w zimie niemiecka gospodarka znajdzie się w recesji. Rząd będzie musiał walczyć z cenami prądu i zapewnić gaz ziemny z innych źródeł.

Głównym sposobem na zadłużenie się przez rząd federalny mają być obligacje. Te jednak obecnie tracą na wartości, a ich rentowność wynosi około 2 proc.

Problemem w Niemczech jest również inflacja. Według informacji Business Insider, inflacja CPI w październiku wzrosła do 10,4 proc. Na odczyt za listopad jeszcze trzeba poczekać, jednak już po październikowych danych szczyt drożyzny zapowiadany był na przełom 2022 i 2023 roku.

Tagi: Niemcy dług