Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niemcy mają poważny problem. Prześcignęła ich nawet Polska
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 13.04.2023 18:00

Niemcy mają poważny problem. Prześcignęła ich nawet Polska

Flaga Niemiec
Domena publiczna

Zdanie rozpoczynające się słowami “Niemcy zazdroszczą nam...” w ostatnich latach budziło raczej śmiech. Okazuje się jednak, że sytuacja ekonomiczna kraju za Odrą jest gorsza, niż można się było spodziewać.

Niemcom grozi recesja

Brzmi to nierealnie, ale jest to prawda. Z najnowszej prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że w Niemczech może dojść do recesji.

Jak podaje Interia, według prognozy MFW niemieckie PKB ma się zmniejszyć o 0,1 pp w tym roku. Z kolei rok temu wzrost gospodarczy w Niemczech wyniósł 1,8 proc.

Amerykański gigant chce wejść na polski rynek. Może zagrozić Żabce

Polska w lepszej kondycji niż Niemcy

Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Cytowany przez Interię minister finansów Niemiec Christian Lindner powiedział w środę w Waszyngtonie, iż o ile przewidywania Funduszu są pesymistyczne, tak Niemcy faktycznie mają problem ze spowolnieniem gospodarczym.

Lindner przyznał również, że Niemcy nie rozwijają się tak szybko, jak sąsiedzi. Zdaniem Interii na pewno miał na myśli Polskę - prognoza MFW dla naszego kraju przewiduje wzrost o 0,3 proc. w tym roku i 2,4 proc. w przyszłym. Jest to tempo znacznie lepsze od niemieckiego.

Rząd chce walczyć z zagrożeniem

Niemieckie instytuty twierdzą jednak inaczej niż MFW. Jak wynika z ich prognoz przytoczonych przez portal Interia.pl, PKB nad Sprewą ma wzrosnąć o 0,3 proc.

Minister Lindner nie odrzuca jednak możliwości recesji - przyznaje wprost, że takie zagrożenie istnieje. Niemiecki rząd zamierza z tym walczyć, jednak na właściwe rozwiązania trzeba jeszcze poczekać.

Tagi: Niemcy kryzys