Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nie tylko trzynastka. Dodatków emerytalnych jest o wiele więcej
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 07.05.2023 12:35

Nie tylko trzynastka. Dodatków emerytalnych jest o wiele więcej

Pieniądze
BiznesInfo

Procedowane zmiany dotyczące czternastej emerytury, a także obecność trzynastki to najważniejsze dodatki do emerytury, o których dyskutuje się w przestrzeni publicznej. W efekcie często zapomina się o innych świadczeniach dodatkowych, które potrafią 13. emeryturę przyćmić.

Więcej niż trzynasta emerytura

Co prawda każdy z dodatków ma swoje osobne kryteria, jednak posiadają one jedną wspólną zaletę. Mogą podnieść wysokość emerytury bez czekania na waloryzację.

Dodatków, w odróżnieniu od 13. i 14. emerytury, nie dostanie się z urzędu - z kilkoma wyjątkami. Jak podaje portal Interia.pl, trzeba złożyć w tym celu wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Bonus za osiągnięcie stulecia

Jednym z takich dodatków jest tzw. 500 plus dla seniora. Mogą go otrzymać ci, którzy mają emeryturę maksymalnie niewiele większą od minimalnej - progiem jest bowiem 1657,80 zł. Potrzebne jest również orzeczenie lekarskie dot. zaliczenia do I grupy inwalidzkiej bądź o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Sporym zastrzykiem gotówki jest emerytura honorowa. Jak zauważa Interia, mogą ją otrzymać ci emeryci, którzy przekroczyli wiek 100 lat. Wynosi ona dokładnie 5540,25 zł i nie ulega zmianie po przyznaniu jej.

Zyskują też sołtysowie

Wsparciem dla emerytury może być również dodatek pielęgnacyjny. Do jego uzyskania wymagane jest orzeczenie o całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji i pracy bądź ukończenie 75 lat - w tym drugim przypadku nie trzeba składać wniosku, ponieważ dodatek przysługuje z urzędu.

Nowym świadczeniem jest z kolei dodatek dla sołtysów. Jak podaje Interia, 300 złotych będą mogli odebrać te osoby, które co najmniej 10 lat pełniły funkcję sołtysa, oraz ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Świadczenie to, wypłacane z KRUS, będzie waloryzowane.