Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Nawet 1200 zł wsparcia od państwa, jest pewien warunek. Sprawdź, czy ci przysługuje
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 25.01.2024 12:51

Nawet 1200 zł wsparcia od państwa, jest pewien warunek. Sprawdź, czy ci przysługuje

ZUS koperta pieniądze dłoń
Iberion

Niewielka ilość szczęśliwców aktywnych na rynku pracy wykonuje pracę w swoim zawodzie. Mało kto zdaje sobie sprawę, iż z tego tytułu może przysługiwać świadczenie. Sprawdź jak można uzyskać nawet 36-miesięczne wsparcie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Renta Szkoleniowa z ZUS. Co trzeba wiedzieć?

Renta Szkoleniowa to świadczenie przewidziane dla osób niezdolnych do pracy w swoim zawodzie. Aby je uzyskać, należy uzyskać pozytywną opinię lekarza orzecznika pracującego z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Aby dostać samo skierowanie na badania należy spełnić pewne warunki.

Zobaczyła Kamińskiego po wyjściu z więzienia i nie wytrzymała. "Zostaliście oszukani"

Jakie są wymogi przyznania Renty Szkoleniowej?

Jak zaznacza ZUS, do uzyskania samego skierowania muszą zostać okazane przesłanki sugerujące, że osoba może uzyskać status niezdolnej do pracy w wyniku doznanego wypadku bądź ciężkiej choroby. Ważne jest także zajście domniemania, że osoba zainteresowana świadczeniem nawet po przekwalifikowaniu i zdobyciu nowego zawodu nie będzie miała szans na powrót na rynek pracy.

Należy także udowodnić odpowiednią liczbę lat składkowych i nieskładkowych. Chodzi o:

– rok dla osób, u których niezdolność zaistniała przed 20 rokiem życia,

– dwa lata dla osób, u których niezdolność pojawiła się między 20 a 22 rokiem życia,

– trzy lata dla przedziału wiekowego 22-25 lat,

– cztery lata dla grupy wiekowej 25-30 lat,

– 5 lat, gdy niezdolność pojawiła się po 30 roku życia.

Renta Szkoleniowa z ZUS. Ile wyniesie w 2024 roku?

Wysokość Renty Szkoleniowej przyznawanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi w 2024 roku 1191,33 zł. Kwota ta ma zostać zwaloryzowana w marcu. Świadczenie zwykle przyznawane jest na okres 6 miesięcy. Według przepisów może ono zostać wydłużone aż do 36 miesięcy. O przedłużeniu decyduje stan zdrowia zainteresowanego oraz opinia lekarza orzecznika. 

Warto, podkreślić, że instytucja może zasądzić o skróceniu czasu otrzymywaniu renty. Dzieje się tak w przypadku, gdy orzecznik uzna, że osoba ją pobierająca nie wróci do zdrowia oraz nie powróci na rynek pracy bądź uchyla się od przekwalifikowania, dzięki któremu mogłaby uzyskać nowe możliwości na rynku pracy.

Źródło: polsatnews.pl