Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 1000 zł więcej dla emerytów. Zapłacą przedsiębiorcy
Michał Górecki
Michał Górecki 13.05.2024 08:39

Nawet 1000 zł więcej dla emerytów. Zapłacą przedsiębiorcy

Pieniądze
Fot. materiały własne

Związkowcom z NSZZ “Solidarność” mało, a dwóm projektom ustaw o rencie wdowiej, które czekają na procedowanie w Sejmie, brakuje zapisów o podwyżkach dla przedsiębiorców, by dodatkowe pieniądze mogły płynąć na rzecz emerytów. Postulują nowe “dodatki pielęgnacyjne”.

Renta Wdowia. 1000 zł więcej dla emerytów

7 lutego br. w Sejmie odczytano projekt renty wdowiej. Od tamtej pory trwa proces decyzyjny, a data wdrożenia nie została jeszcze oficjalnie podana. Nieoficjalnie mówi się jednak, że pierwsze wypłaty nowych rent wdowich mają trafić na konta emerytów jeszcze w 2024 r.

Renta wdowia: co to znaczy. Jakie zmiany i od kiedy?

Renta wdowia to projekt, którego celem jest ułatwienie finansowego życia seniorów, którzy stracą współmałżonka. Po śmierci np. żony, mąż mógłby wybrać: pobieranie własnego świadczenia emerytalnego, lub pobieranie świadczenia zmarłej żony i dodatkowo do wybranego świadczenia dodać 50 proc. z tego, z którego zrezygnował. Czyli po zachowaniu własnej emerytury i zrezygnowaniu z emerytury małżonki będzie mógł otrzymać 50 proc. jej świadczenia. Z takiego przepisu będzie mógł skorzystać każdy, kto uzyskał prawo do emerytury (lub renty) z ZUS, KRUS, policyjnej, wojskowej czy nauczycielskiej (karta nauczyciela). 

Z punktu widzenia emerytów to istotna zmiana, bo dotąd - według wciąż obowiązujących jeszcze przepisów - po śmierci współmałżonka osoba, która pobiera emeryturę lub rentę, może wybrać, czy woli pozostać przy swoim świadczeniu, czy pobierać tzw. rentę rodzinną równą 85 proc. wysokości emerytury zmarłego współmałżonka.

Więcej o sprawie: Tyle będzie wynosiła renta wdowia. Seniorzy mogą sporo zyskać

Inwestor zdecyduje o polityce miasta. Europejski Kongres Gospodarczy

NSZZ Solidarność wyciąga ręce. Na emerytów mają dać przedsiębiorcy

W Sejmie procedowane mogą być dwa projekty - ten złożony przez sejmową Lewicę lub PiS. Do projektu PiS odnieśli się związkowcy z NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy. Treść pisma cytuje serwis fakt.pl.

Istnieje potrzeba bardziej kompleksowego, wieloaspektowego spojrzenia na problemy i wyzwania związane ze zmianą demograficzną prowadzącą do funkcjonowania większej liczby gospodarstw jednoosobowych. […] Należy wprowadzić nowe dodatki pielęgnacyjne, które pozwoliłyby seniorom cieszyć się w jesieni życia wygodniejszym życiem.

Projekt związkowców Dudy, jak czytamy, polegać ma na nowelizowaniu dodatku pielęgnacyjnego. Obecnie dodatek pielęgnacyjny to 330, 07 zł, które trafiają na konta emerytów po osiągnięciu 75 roku życia. Związkowcy chcą, by ten wolumen rósł wraz z wiekiem. Z zaproponowanych rozwiązań wynika, że dla osób 80+ dodatek pielęgnacyjny powinien wynosić 200 proc. dodatku podstawowego (czyli na obecne warunki 660,14 zł.), a dla osób 85+: 300 proc. (990,21 zł). “Takie działania ustawodawcy mogłyby stanowić pierwszy krok w ramach szerszego pakietu działań niezbędnych dla wsparcia jednoosobowych gospodarstw domowych osób starszych” - czytamy w przytoczonej opinii.

Zobacz też: "Inflacja znów się wymyka". Glapiński zdiagnozował polską gospodarkę. Kiedy euro? Jest data

Finansowanie

Związkowcy podnoszą, że zarówno ich pomysł nowelizacji dodatku pielęgnacyjnego, jak wdowia renta (jeżeli wejdzie w życie) powinny być finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - aby pieniądze w kasie ZUS się zgadzały, należałoby, według NSZZ Dudy, “zwiększyć składki płacone przez osoby prowadzące firmy i w pełni objąć składkami umowy zlecenia”. W przypadku tego ostatniego - podobna reforma i tak planowane jest przez rząd, jako reforma jest wpisana w KPO z planem od 2025 r.