Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Naprawdę tyle zarabiają. Studenci chcą dostawać zawrotne kwoty
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 04.05.2024 11:59

Naprawdę tyle zarabiają. Studenci chcą dostawać zawrotne kwoty

praca przy komputerze
Fot. Pixabay/StartupStockPhotos

Łączenie pracy ze studiami to często niełatwe zadanie. Bywa jednak niezwykle opłacalne. Studenci mogą zdobyć nie tylko cenne doświadczenie zawodowe. Wiadomo, że równie ważne, jeśli nie ważniejsze, są pieniądze. Tych młodzi zarabiają niemało, a chcą jeszcze więcej.

Nawet 6 tysięcy złotych na rękę

W marcu 2024 roku na panelu internetowym SW Panel przeprowadzono ogólnopolskie badanie ”Student w pracy", w którym udział wzięło 800 studentów i studentek. Wyniki sondażu mogą zaskoczyć niejednego Polaka - również studenta. Okazuje się bowiem, że pracujący studenci zgarniają naprawdę wysokie stawki. Co trzeci zarabia od 4 do 6 tysięcy złotych. Dlaczego?

To przede wszystkim zasługa ulg podatkowych przysługujących osobom do 26. roku życia. Dzięki pracy w młodym wieku, a także statusowi studenta, Polacy łączący pracę ze studiami zarabiają stawkę netto w wysokości stawki brutto. Oznacza to, że przy płacy minimalnej studenci ”na rękę” dostają dokładnie 4242 zł, pracując na umowie zlecenie. W przypadku umowy o pracę różnica będzie znaczna - wówczas młodzi pracownicy dostaną już tylko 3376,53 zł netto, natomiast osoby, które ukończyły już wiek 26 lat i odprowadzają wszystkie podatki, zarobią 3267,53 złotych. 
 

ZUS rozsyła pilne listy do emerytów. W kopercie dwa ważne pisma

Ile zarabiają studenci w Polsce?

Okolice 5 tysięcy złotych nie są jednak normą. Badania SW Research pokazują, że przedział od 4 do 6 tys. zł to wynagrodzenie tylko 29% badanych. To o 16,5% więcej, niż w zeszłym roku, wciąż jednak stanowi pensję zaledwie ⅓ studentów. Niemal taki sam procent, bo aż 24,3% uczących się zarabia maksymalnie dwa tysiące złotych. Czasem miesięczne zarobki nie sięgają nawet jednego tysiąca. Pocieszający jest fakt, iż w ubiegłym roku było to nieco więcej, bo 24,5% badanych.

SW Research podkreślają również, iż spadła także liczba studentów zarabiających od 2 do 4 tysięcy. W 2023 roku było to 37,9% studentów. Obecnie to 28% badanych.
 

Studenci chcą ”spać na pieniądzach”?

Tym, co najbardziej zaskakuje w badaniu przeprowadzonym na platformie SW Panel, paradoksalnie wcale nie są faktyczne zarobki studentów. Zszokować może to, ile studenci chcieliby zarabiać. Badanie pokazało, że aż co trzeci student ma nadzieję na ponad 10 tys. zł netto.  W ubiegłym roku na taką kwotę liczył co czwarty uczestnik. W 2025 roku ponad 10 tys. zł ”na rękę” chciałaby zarabiać już niemal połowa studentów, bo aż 42,2%, a za dziesięć lat - aż 78,9% ankietowanych.

Czy to kwestia życzeniowości, czy raczej wymagań młodszego pokolenia wobec pracodawców, to już kwestia interpretacji. Pozostaje również pytanie, czy w swoim planie zarobkowym, obecni studenci uwzględnili nadchodzącą reformę czasu pracy.

Źródło: Interia Biznes