Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Nadchodzi kolejny podatek. Zapłaci go wielu Polaków, powodem unijne przepisy
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 26.10.2023 10:22

Nadchodzi kolejny podatek. Zapłaci go wielu Polaków, powodem unijne przepisy

Pieniądze na kalendarzu
BiznesINFO

Narzekania na polski system podatkowy mogą się jeszcze bardziej nasilić. Na horyzoncie rysuje się bowiem kolejna danina, którą będzie musiało płacić wielu Polaków. Co więcej, szczegóły nowego podatku nie napawają zbytnim optymizmem.

Będzie kolejny podatek

Podatki płacone przez mieszkańców Polski już teraz budzą wiele kontrowersji. Podczas kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi, każdy z komitetów miał swoją wizję reformy danin lub nawet ich całkowite zniesienie.

W wyborczej gorączce można było przeoczyć doniesienia dotyczące zupełnie nowej daniny, która ma się pojawić już za jakiś czas. Co gorsza, będzie ją musiało płacić wielu Polaków - i niestety, z dostępnych informacji nie wynika, żeby to był żart.

Nowy podatek w Polsce. Zapłacą miliony Polaków. Kiedy wejdzie w życie

Jak podaje serwis fakt.pl, nowa danina ma wejść w życie w 2027 roku. Jest ona związana z systemem ETS 2 (z ang. Emissions Trading System), który ma doprowadzić do obniżenia emisji gazów cieplarnianych o ponad połowę do 2030 roku.

Sam podatek związany z ETS dotyczy ogrzewania. Portal fakt.pl wskazuje, że dotychczas musiały go płacić jedynie firmy, a za 4 lata zostanie on rozszerzony m.in. na domy niebędące zeroemisyjnymi. Mowa o takich budynkach, w których paliwem do ogrzewania jest gaz bądź węgiel

Niestety, według cytowanych przez fakt.pl danych Centralnej Emisyjności Budynków, takich domów jest prawie 8 mln, przy czym 4,6 mln z nich ogrzewanych jest węglem. Opłatę będzie musiała zatem uiszczać spora część mieszkańców Polski.

Polacy zapłacą nowy podatek. Ile wyniesie?

Te osoby, które posiadają w swoim domu piec węglowy lub gazowy i nie chcą płacić nowego podatku, mogą skorzystać z programu Czyste powietrze i wymienić źródło ogrzewania na inne. Fakt.pl podaje, że dofinansowanie może wynieść do 58 tys. zł i objąć m.in. instalację pomp ciepła.

A co jeżeli ktoś twardo będzie się upierał przy węglu lub gazie? Jak będzie wyglądał podatek w jego przypadku? Z informacji serwisu fakt.pl wynika, że dostępne są jedynie szacunki dotyczące wysokości daniny - teoretycznie, wynosiłby on 45 euro za tonę emisji. Przy rocznej emisji ok. 10 ton CO2 i piecu węglowym, oznaczałoby to kwotę 450 euro, czyli w przeliczeniu aż 2 tys. zł. Podatek ma być doliczany do ceny opału przy jego zakupie.