BiznesINFO.pl
cmentarz, grob

Biznesinfo

Nadchodzą znaczne zmiany w prawie pogrzebowym. Jest apel o wzrost zasiłku

5 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Prace nad przepisami dotyczącymi pochówków są obecnie w fazie finalizacji. Wśród planowanych przyszłorocznych zmian jest m.in. wprowadzenie elektronicznej karty zgonu oraz instytucji koronera. Niewykluczone, że zasiłek pogrzebowy wzrośnie o nawet 4 tys. zł - postulaty o jego podniesienie trwają już od dawna. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, ZUS ma przygotować wyliczenia dla takiego scenariusza. 

Jakie konkretne zmiany nas czekają?

W projekcie ustawy uściślono zasady dotyczące likwidowania grobów. Nowością ma być wprowadzenie elektronicznej karty zgonu i karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu oraz uruchomienie rejestru przedsiębiorców działających w branży pogrzebowej.

Projekt zakłada również wprowadzenie instytucji koronera lekarza, który będzie miał stwierdzić zgon w dwóch przypadkach:

⦁nagłej śmierci pacjenta (bez wcześniejszego kontaktu z medykiem właściwym do orzekania o zgonie)

⦁lub jeśli wezwany na miejsce lekarz nie miał pewności co do przyczyny zgonu.

Na czynności związane z dokonaniem oględzin ciała, wykonaniem badań pośmiertnych oraz ustaleniem tożsamości zmarłego, koroner będzie miał maksymalnie cztery godziny (licząc od momentu przyjęcia zgłoszenia).

Nowa instytucja ma służyć przede wszystkim rozwiązywaniu sytuacji, gdy zgon nastąpi w miejscu publicznym, a na lekarza, który mógłby to stwierdzić, czeka się wiele godzin – tłumaczył podczas grudniowej konferencji „Zmiany w prawie pogrzebowym” Wojciech Labuda, pełnomocnik premiera ds. reformy regulacji administracyjnych związanych z ruchem naturalnym ludności i ochrony miejsc pamięci.

Czy zasiłek pogrzebowy wzrośnie?

Mimo rosnących kosztów, zasiłek pogrzebowy już od jedenastu lat utrzymuje się na tym samym poziomie. Wynosi 4 tys. zł i przysługuje członkowi rodziny zmarłego, niezależnie od tego, jakie będą całkowite koszty pogrzebu.

Inaczej jest w sytuacji, gdy organizacją pogrzebu zajmuje się osoba obca lub instytucja np. DPS. Wówczas zasiłek wynosi tyle, ile faktycznie wyniosły koszty pogrzebu (ale zawsze nie więcej niż 4 tys. zł).

Polska Izba Branży Pogrzebowej postuluje obecnie o podwyższenie wysokości zasiłku do 8 tys. zł. Choć resort rodziny na razie nie złożył żadnej deklaracji na ten temat, to „Rz” donosi, że poproszono ZUS o przygotowanie wyliczeń dla takiej podwyżki. Nie wiadomo jednak, czy wzrost – o ile w ogóle miałby miejsce – nie wyniósłby jedynie 500-1000 zł.

Przypomnijmy, że łączna kwota zasiłków pogrzebowych wypłaconych w ubiegłym roku wyniosła 1,7 mld zł. Natomiast w tym roku – w okresie od stycznia do września – ZUS wypłacił już 1,2 mld zł na ten cel.

Regulacja prawa pośmiertnego już niebawem

Projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych powinien zostać przyjęty przez rząd już w ciągu najbliższych miesięcy. W efekcie większość przepisów miałaby wejść w życie już w połowie przyszłego roku.

Tagi:

Zasiłekfinanse

Maria Gil-SobczykAutor

Wydawca Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.gil-sobczyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Oszustwo na „policyjną” akcję. 94-latek przekazał w reklamówce 652 tys. zł

Czytaj więcej >
Canva / trevmo64

Polska i Świat

Koniec browaru w Leżajsku. Powodem reorganizacja firmy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykuje się nowe świadczenie. Dostaną rodziny poległych mundurowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ceny chleba i smakołyków w cukierniach już niedługo powinny się znacząco obniżyć

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Chciała zaadoptować kota. W efekcie straciła 760 tys. dolarów

Czytaj więcej >
Śmieciarka we Wrocławiu uprowadzona

Polska i Świat

Zmowa przetargowa firm wywożących śmieci. Zapłacą gigantyczną karę

Czytaj więcej >