na czym można zarobić w sieci
Canva
Autor Redakcja BiznesInfo - 8 Września 2020

Na czym można zarobić w sieci?

Dynamiczny rozwój internetu i nowych technologii zmienia zapotrzebowanie na rynku pracy. Jeszcze do niedawna nikt nie słyszał o takich zawodach jak np. youtuber, trendsetter, ambasador marki, UX designer czy SEO Copywriter. Równomiernie z powstawaniem nowych profesji, zmienia się również podejście do pracy – coraz popularniejszym staje się tzw. job sharing, czyli elastyczny czas pracy.

Pewne zmiany na rynku pracy przyśpieszyła także pandemia koronawirusa, w wyniku której coraz więcej firm zaczyna koncentrować się głównie na działaniach digitalowych, a pracownicy szukają odpowiedzi na pytanie, na czym można zarobić w sieci.

Internetowy rynek pracy

Z roku na rok rynek pracy ewoluuje, na co wpływ ma m.in. postęp technologiczny. Prognozuje się, że wiele zawodów zostanie zastąpionych przez zautomatyzowane roboty. Już teraz możemy zaobserwować automatyzację pracy na przykładzie kas samoobsługowych – dzięki nim sklepy mogą zmniejszyć koszty zatrudnienia. Z drugiej strony postęp technologiczny otworzył nowe drzwi, dzięki którym na rynku pracy pojawiło się sporo nowych profesji. Obecnie bardzo popularne stały się zawody związane z budowaniem świadomości marki w sieci. Mowa tu m.in. o blogerach, youtuberach i influenserach, którzy swoją pracę opierają o tzw. marketing rekomendacji. Trudno określić uśrednione zarobki w tych zawodach – zaczynają się one od kilku tysięcy zł, a kończą nawet na kilkuset tysięcy zł.

Na internetowym rynku pracy zapotrzebowanie jest także na freelancerów, czego dowodem są, chociażby grupy na Facebooku, na których codziennie pojawia się kilkadziesiąt ogłoszeń w sprawie pracy na stanowisko grafika, UX designera, fotografa czy SEO Copywritera.

Zawody przyszłości

Zdecydowana większość zawodów przyszłości związana jest z Internetem. Dlatego też, do ich wykonywania niezbędne jest posiadanie szybkiego i stabilnego łącza internetowego. Osoby, które są freelancerami i prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, mogą, a nawet powinny skorzystać z oferty specjalnie przygotowanej z myślą o kliencie biznesowym. Najlepiej postawić na renomowanego dostawcę internetu – rekomendujemy wybór Internetu UPC Biznes, który dostępny jest już od 54,99 zł.

Wśród najbardziej perspektywistycznych zawodów wymienia się przede wszystkim:

 • Webmasterów,
 • Programistów: JAVA, PHP, baz danych, .NET, etc.
 • Analityków Big Data,
 • Researcherów (manager informacji),
 • Specjalistów ds. baz danych,
 • Content Managerów,
 • Traffic Managerów,
 • Influencerów, Trendsetterów, Coolhunterów.

Jaką pracę można wykonywać z domu?

Internetowy rynek pracy charakteryzuje się stosunkowo dużą elastycznością, co powoduje, że większość tzw. prac internetowych możemy wykonywać domu. W zależności od charakteru wykonywanej pracy często potrzebujemy tylko: komputera ze szybkim i stabilnym Internetem, a także wygodnego i przyjaznego dla naszego kręgosłupa miejsca (nie rekomendujemy pracy w łóżku). Wśród popularnych prac, które możemy wykonywać z domu, można wymienić:

 • Redaktor/Copywriter/Korektor – coraz częściej nawet bardzo renomowani wydawcy poszukują pracowników zdalnych, którzy wesprą redakcję stacjonarną w wykonywaniu codziennej pracy,
 • Tłumacz tekstów – to propozycja dla osób, które biegle posługują się danym językiem. Zdalnych tłumaczy często poszukują duże korporacje,
 • Prowadzenie kanałów Social Media – obecnie coraz więcej firm zatrudnia pracowników do prowadzenia mediów społecznościowych. By podjąć taką pracę, należy mieć wiedzę na temat zarządzania profilami społecznościowymi oraz umiejętność jej praktycznego zastosowania,
 • Korepetycje – to propozycja dla osób, które są w czymś bardzo dobre i mają dar nauczania. Nie musi być to matematyka, chemia czy fizyka, ale np. nauka gry na gitarze,
 • Grafik – coraz więcej firm poszukuje zdalnych grafików do wykonania prostych prac np. zaprojektowania logo czy też banneru.

Obecnie internet daje nam niemal nieograniczone możliwości – rzeczywistość zmienia się na naszych oczach, czego dowodem jest, chociażby lista zawodów przyszłości. W sieci można zarobić obecnie na wiele sposobów, np. pracując w charakterze tłumacza tekstów czy też zarządzając kanałami społecznościowymi danej firmy. Bez względu na charakter wykonywanej pracy online, warto zadbać o podstawy, czyli m.in. dobre i stabilne łącze internetowe.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News