Moneta warta miliony
Pxhere CC0
Autor Maria Glinka - 7 Grudnia 2020

Ile można zarobić na starej monecie? Pewien kolekcjoner właśnie kupił jedną za 2,8 mln zł

Moneta sprzed wieków może okazać się bezcenna. Niezwykłe okazy są bowiem prawdziwą atrakcją dla kolekcjonerów. Pod koniec listopada padł rekord - nabywca zlicytował numizmat za ponad 2,8 mln zł.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Jakie kwoty padły na ostatniej aukcji monet w Polsce
 • Czym charakteryzują się stare numizmaty
 • Co podnosi wartość nominalną pieniędzy

Moneta sprzedana za ponad 2,8 mln. Kolejny aukcyjny rekord w Polsce

Moneta sprzed kilku stuleci była największą atrakcją aukcji zorganizowanej przez DESA Unicum. Wydarzenie odbyło się w poniedziałek 30 listopada 2020 r.

Przedmiotem licytacji były pieniądze z różnych okresów polskiej historii. Najdroższa okazała się moneta z 1621 r. Było to złote 50 dukatów koronnych Zygmunta III Wazy o wadze 174,9 g i średnicy 68,2 mm. Portal o2.pl podaje, że kolekcjoner zapłacił za każdy gram ponad 16 tys. zł. Łączna cena monety wyniosła 2,832 mln zł. Kwota ta uwzględnia cenę aukcyjną (432 tys. zł).

Czternastej emerytury nie będzie? Minister poleciła co innego, projektu na razie nie maCzternastej emerytury nie będzie? Minister poleciła co innego, projektu na razie nie maCzytaj dalej

Jest to jedna z najważniejszych polskich monet w historii. Moneta o bogatych wykończeniach jest niezwykle rzadko spotykana, co zdecydowane podnosi jej wartość.

Na awersie monety umieszczono popiersie króla Zygmunta III Wazy w koronkowym kołnierzu i zbroi zdobionej maszkaronem o głowie lwa. Na zbroi widnieje także łańcuch z klejnotem orderu Złotego Runa oraz szarfa zawiązana w kokardę nad prawym ramieniem. Natomiast na rewersie moneta posiada tarczę polsko-szwedzką z wyjątkowymi ornamentami.

Chcieli mieć CPK, niech płacą. Pierwszy mieszkaniec zdradził ile chce dostać za gruntyChcieli mieć CPK, niech płacą. Pierwszy mieszkaniec zdradził ile chce dostać za gruntyCzytaj dalej

Inne monety równie cenne

Drugą, najdrożej zlicytowaną monetą okazała się czterodukatówka z 1612 r. Również i ten numizmat zdobi wizerunek króla Zygmunta III Wazy. Pieniądz został sprzedany za 420 tys. zł.

Według oficjalnych wyliczeń organizatorów aukcji łączny obrót wyniósł ponad 8 mln zł. Jest to najdroższa licytacja monet w Polsce.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. Pieniądze w ramach Funduszu Wsparcia Kultury są rozdawane pod stołem?
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone

Nawet zwykła moneta może być drogocenna

Jednak nie tylko monety sprzed kilkuset lat mogą mieć ogromną wartość. O wyjątkowości zwykłej pięciogroszówki opowiada na swoim kanale Zakapior PRL.

Okazuje się, że moneta 5 gr może być warta nawet 1 tys. zł, a wszystko dzięki błędowi menniczemu. Wada, którą obarczony jest pieniądz, to przesunięcie awersu i rewersu. Po wnikliwej analizie monety można dostrzec, że postać orła została odciśnięta „do góry nogami” i jest skierowana koroną w dół. Natomiast góra monety to lustrzane odbicie roku emisji. Numizmatycy określają to zjawisko mianem odwrotki.

 1. Zobacz także: Gienek i Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" z niemałymi problemami

Zazwyczaj za taką monetę kolekcjonerzy płacą od 50 zł do 200 zł. Na pięciokrotność tej kwoty może liczyć właściciel idealnie zachowanego egzemplarza.

Ale to nie wszystko. Okazuje się, że nie tylko zwykłe monety są sprzedawane za dużo wyższą cenę niż wskazuje wartość nominalna. Kolekcjonerzy polują także na wyjątkowe, polskie banknoty o rzadko spotykanych cechach.

Prezydent Niemiec kieruje bardzo ważne słowa do Polaków. Ważny gest zza OdryPrezydent Niemiec kieruje bardzo ważne słowa do Polaków. Ważny gest zza OdryCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Powrót do szkół i szczepienia jednocześnie. Podano datę oraz warunki
 2. Objawy chorób widoczne na szyi. Jej wygląd mówi wiele o naszym zdrowiu
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. Morawiecki przekazał ważną wiadomość. Zacznie się po Nowym Roku
 7. Pilny komunikat TVP w sprawie ramówki. Wymowna reakcja widzów
Klikniesz tylko w SMS, pieniądze przepadną. Oszuści są coraz bardziej bezczelniKlikniesz tylko w SMS, pieniądze przepadną. Oszuści są coraz bardziej bezczelniCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News