Niepozorna moneta może być warta naprawdę sporo
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 4 Grudnia 2020

Wciąż możesz ją mieć w szufladzie. Moneta 1 zł jest warta nawet 600 zł

Moneta o nominale 1 zł warta 600 zł? To możliwe. Lepiej sprawdźcie dokładnie szuflady. Jeżeli okaże się, że jesteście w jej posiadaniu, wówczas nie będziecie w stanie opędzić się od gotowych dużo za nią zapłacić kolekcjonerów.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak to możliwe, że za monetę o nominale 1 zł możesz zarobić nawet 600 zł
 • Ile kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za uszkodzone monety
 • Ile można zarobić na źle wytłoczonych monetach

Moneta warta nawet kilkaset złotych

Robiąc świąteczne porządki sprawdźcie uważnie szuflady, a być może natkniecie się na starą monetę o nominale 1 zł. Jeżeli tak się stanie, to pod żadnym pozorem jej nie wyrzucajcie, są bowiem w Polsce osoby gotowe za nią zapłacić naprawdę dużo.

Chodzi konkretnie o monetę o nominale 1 zł z 1967 roku, czyli z czasów głębokiego PRL-u, czyli z okresu rządów Władysława Gomułki, słynnego towarzysza Wiesława, który niemal dokładnie 50 lat temu stracił władzę po tzw. „Masakrze grudniowej” na Wybrzeżu. Wracając do monety, to wysoka cena, jaką są w stanie zapłacić za nią kolekcjonerzy wynika z faktu, że została wprowadzona do obiegu w najmniejszej liczbie, bo około miliona sztuk.

Ci w domach do zapłaty 900, a mieszkaniach 700 złotych. Niebawem wprowadzą najgorszy podatekCi w domach do zapłaty 900, a mieszkaniach 700 złotych. Niebawem wprowadzą najgorszy podatekCzytaj dalej

Ile konkretnie mogą za monetę zapłacić kolekcjonerzy? „Zakapior PRL” na swoim kanale YouTube’owym twierdzi, że w stanie idealnym może ona być warta nawet 600 zł.

Podobną kwotę za monetę w idealnym stanie, czyli czystą, nieuszkodzoną i z jak najmniejszymi śladami użytkowania wskazuje katalog monet Fischer 2020, będący polskim wydaniem wskazującym na ceny kolekcjonerskie monet bitych na terenie naszego kraju.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Od soboty zmiany dla kierowców. Mandat znika na dobre
 2. Monika Jaruzelska ma ważną prośbę. Apeluje o pilne wsparcie
 3. Odebrał telefon ws. kwarantanny. Dostał rachunek na 17 tys. zł

Co jeśli odnaleziona moneta nie będzie w idealnym stanie? Też będzie można na niej zarobić, choć nieco mniej. Monety klasyfikowane bowiem jako II. stan, czyli lekko pobrudzone, z otarciami są na rynku kolekcjonerskim warte 200 zł. Z kolei monety uznane za III. stan a więc wytarte i z uszkodzeniami są warte ok. 50 zł.

Jeśli masz na telefonie aplikacje z tej listy, natychmiast je usuń. Twoje poufne dane mogą być zagrożoneJeśli masz na telefonie aplikacje z tej listy, natychmiast je usuń. Twoje poufne dane mogą być zagrożoneCzytaj dalej

Jak wygląda opisywana moneta? Na przodzie ma wybity nominał - cyfra 1, a pod nią znajduje się wyśrodkowana sygnatura waluty - “ZŁ”. Całość otacza wieniec laurowy, który okala oznaczenie nominału od spodu.

Na rewersie monety u jej dołu widnieje informacja o roku wybicia, czyli wspomnianym 1967 roku. Z kolei w centralnej części monety znajduje się godło Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - orzeł pozbawiony korony. Całość okala napis "Polska Rzeczpospolita Ludowa".

ING w ogromnych tarapatach. Klienci mają powody do niepokojuING w ogromnych tarapatach. Klienci mają powody do niepokojuCzytaj dalej

y

Zarobimy też na 2-złotówkach

Tymczasem jak niedawno informowaliśmy sporo można zarobić na monetach, które zostały wytłoczone w niewłaściwy sposób.

- Monety w jakiś sposób błędnie wybite podczas produkcji, np. z przesuniętym stemplem, orłem do góry nogami, takie rzeczy też się przekładają na cenę i to dość wyraźnie. Zamiast zwykłej monety mamy pieniądz za kilkadziesiąt lub kilkaset złotych – tłumaczył w rozmowie z Money.pl Damian Marciniak z Gabinetu Numizmatycznego.

Marciniak zdradził, że najdroższy „destrukt” z jakim się spotkał to uszkodzona (podkładka montażowa wpadła pod stempel i została wmontowana) 2-złotówka. Wystawiona na aukcję moneta osiągnęła cenę 2,5 tys. zł.

Urządzenie wciągnęło kartę i nie wydało pieniędzy. Co zrobić, gdy bankomat zatrzymuje kartę?Urządzenie wciągnęło kartę i nie wydało pieniędzy. Co zrobić, gdy bankomat zatrzymuje kartę?Czytaj dalej

Fot. Youtube/Zakapior PRL

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
 2. Zatrważająca relacja ze szpitala covidowego. "Planujemy wypis, a pacjent umiera"
 3. Bez zaświadczenia czeka surowa kara. Powołano system kontroli
 4. Sylwester 2020/21 bez pompy. Premier ujawnił obostrzenia
 5. Ile zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce
 6. Sąsiedzi Kaczyńskiego zdradzili tajemnicę mieszkania obok prezesa
 7. Mariusz Pudzianowski ma dom jak z bajki, co za widok
Biedronka podjęła kluczową decyzję przed świętami. Nasze zakupy mogą ulec sporej zmianieBiedronka podjęła kluczową decyzję przed świętami. Nasze zakupy mogą ulec sporej zmianieCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News