Banknot 10 zł z wyjątkową cechą
Pixabay/pompi
Autor Maria Glinka - 26 Listopada 2020

Jeden szczegół na banknocie 10 zł sprawi, że się nieźle obłowisz. Kolekcjonerzy od dawna na nie polują

Niepozorny banknot 10 zł może okazać się bezcenny. O tym, czy faktyczna wartość pieniądza przewyższa jego nominał świadczy jeden, mały szczegół. Tak wyjątkowe egzemplarze cieszą się ogromnym zainteresowaniem na rynku kolekcjonerskim.

Banknot warty fortunę. Wszystko przez wyjątkową cechę

Banknot 10 zł może być warty znacznie więcej niż wskazuje jego nominał. Kluczem do sukcesu okazuje się być numer seryjny pieniądza. Jest to ciąg cyfr umieszczony po jego prawej stronie lub na dole obok podobizny króla.

Na fortunę mogą liczyć posiadacze gotówki o specyficznych numerach seryjnych. Kilka kombinacji cyfr może sprawić, że kolekcjonerzy zapłacą za banknot ogromne sumy.

Identyczne cyfry na banknocie

Pierwszy szczęśliwy wariant zakłada, że wszystkie numery w ciągu są takie same. Dla przykładu może to być: 444444 czy 555555. Eksperci od numizmatyki wskazują, że za banknot 10 zł z takim numerem kolekcjonerzy są w stanie zapłacić kilkanaście razy więcej niż wskazuje nominał. Jeden z toruńskich numizmatyków, który brał udział w aukcji, wyznał, że banknot tego typu został sprzedany za 150-160 zł.

Eksperci od numizmatyki potwierdzają te kwoty, odwołując się do najdroższego polskiego banknotu sprzedanego na aukcji. Portal dziennikpolski.24.pl donosi, że miało to miejsce we Wrocławiu w 2019 r.

W ubiegłym roku przedmiotem licytacji, był banknot 500 zł z 1794 r., który został sprzedany za 220 tys. zł. To wyjątkowy egzemplarz wyemitowany w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Jego wysoka wycena jest związana z faktem, że emisja tej serii była ograniczona. Banknotów 500 zł o jednakowych numerach seryjnych wyprodukowano tylko pięćset.

Właśnie trwają prace nad nową opłatą. Będziemy płacić nawet o 120 złotych więcej, poniedziałek sądnym dniemWłaśnie trwają prace nad nową opłatą. Będziemy płacić nawet o 120 złotych więcej, poniedziałek sądnym dniemCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Ponad 9 tys. zł dodatkowo do emerytury co rok. Strumień pieniędzy popłynie, może należy się i tobie
 3. Największe kłamstwo w karierze Bayer Full wyszło na jaw. Jest inaczej, niż wszyscy myśleli
 4. Kaufland kusi Polaków promocją. W piątek aż cztery sztuki możesz dostać gratis

Banknot ze specjalną kombinacją

Drugi model cyfr, który znacznie podnosi wartość banknotu, to tzw. numer radarowy. Unikalne ciągi cyfr to: 1234321, 1134311, 8175718. Kolekcjonerzy polują także na warianty: 1234567 i 8765432. Portal gazeta.pl podaje, że wartość takiego banknotu może być nawet tysiąc razy wyższa niż jego nominał.

Entuzjaści numizmatyki bardzo często poszukują także wyjątkowych banknotów, które posiadają w swoim numerze seryjnym trzy szóstki obok siebie. To bardzo rzadki okaz.

Stan zachowania banknotu również podnosi jego wartość

Okazuje się, że nie tylko odpowiednie ułożenie cyfr ma wpływ na wartość banknotu. Ważne jest także literowe oznaczenie jego serii. Pieniądze o oznaczeniach YA i ZA to tzw. serie zastępcze limitowane. Równie cenne, ale dużo rzadziej spotykane, są banknoty z serii AA i AB.

Na ostateczną cenę banknotów o wartościowych kombinacjach cyfrowych ma wpływ także stan zachowania pieniądza. Kolekcjonerzy najbardziej cenią pieniądze, których kondycja jest zbliżona do nowości. Świeża kolorystyka, niezadarte brzegi czy brak zabrudzeń mogą sprawić, że wartość banknotu zdecydowanie wzrośnie.

Warto zatem dbać o papierowe pieniądze, ponieważ po dokładnej analizie ciągu cyfr na banknotach może okazać się, że są warte setki, a nawet tysiące złotych.

Trzynastek na razie nie będzie. Premier podjął twardą decyzjęTrzynastek na razie nie będzie. Premier podjął twardą decyzjęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Mogło dość do tragedii, zahamował w ostatniej chwili. Są ranni, policja bada miejsce zdarzenia
 3. Jeden z największych banków w Polsce tnie koszty. Nawet 800 osób może zostać bez pracy
 4. Rząd może prześwietlić także twoje konto w banku. System kontroli rachunków już niebawem, jest podany termin
 5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
 6. Gdy wyszło na jaw, kto jest rodziną Roberta Lewandowskiego, złapaliśmy się za głowy. Jest związana ze sportem
 7. Rozgrzewa i łagodzi objawy przeziębienia. Podajemy najlepszy przepis na imbirową herbatę
Wydano dowody osobiste z poważnymi błędami. Nawet 10 tys. dokumentów do natychmiastowej wymianyWydano dowody osobiste z poważnymi błędami. Nawet 10 tys. dokumentów do natychmiastowej wymianyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News