BiznesINFO.pl
Unsplash/Sebastian Herrmann

Unsplash/Sebastian Herrmann

Moderna nie tylko szczepi nad Wisłą. Producent szuka pracowników w Polsce

16 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Moderna da się poznać Polakom nie tylko jako producent szczepionki, lecz także jako pracodawca. Amerykańskie przedsiębiorstwo biotechnologiczne zamierza otworzyć swoją filię nad Wisłą. Na stronie internetowej pojawiły się już pierwsze ogłoszenia o pracę.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie plany względem Polski ma Moderna

  • Ile osób planuje zatrudnić

  • Jak działa szczepionka, którą wyprodukowała

Moderna rusza na podbój Polski

Moderna nie zwalnia tempa i planuje ekspansję na terenie Europy. Tym razem wybór padł na Polskę. To właśnie w naszym kraju Moderna zamierza otworzyć globalne centrum usług. Filia przedsiębiorstwa będzie zlokalizowana w Warszawie.

Czym będzie zajmował się nowy oddział spółki? Puls Biznesu donosi, że działanie centrum ma koncentrować się na finansach, HR i cyfryzacji. Poza tym będzie nadzorować bezpieczeństwo farmakoterapii i zgodność z wymogami.

Moderna już rozpoczęła poszukiwanie pracowników. Na oficjalnej stronie spółki można znaleźć ofertę pracy jako dyrektor biura, szef HR, koordynator HR i starszy specjalista ds. rekrutacji. Po obsadzeniu tych stanowić rozpocznie się szersza rekrutacja.

Jak na razie Moderna nie zdradziła szczegółów nowej inwestycji. Można szacować, że centrum będzie zatrudniało co najmniej 150 osób, ale nie więcej niż 300. Spółka o amerykańskich korzeniach nie jest bowiem gigantem.

Moderna wspiera powrót do normalności

Moderna została założona w 2010 r. i zatrudnia ok. 1,3 tys. pracowników. Główna siedziba przedsiębiorstwa biotechnologicznego mieści się w Cambridge w stanie Massachusetts.

Moderna zasłynęła przede wszystkim z opracowania szczepionki przeciwko koronawirusowi. Był to drugi preparat, po szczepionce Pfizera, który uzyskał akceptację Europejskiej Agencji Leków (EMA) i został dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Pierwsza transza preparatów od Moderny trafiła do Polski w połowie stycznia 2021 r.

Moderna, podobni jak Pfizer, opiera swoją szczepionkę na technologii mRNA. Portal money.pl podaje, że ten model opiera się na podawaniu pacjentom nieszkodliwych fragmentów wirusa, które są przydatne w tworzeniu reakcji immunologicznej organizmu w razie infekcji.

Komórki ciała ludzkiego, do którego został wszczepiony preparat Moderny, otrzymują instrukcje generyczne i produkują białko szczytowe. To białko zlokalizowane na zewnętrznej powierzchni wirusa, które umożliwia mu przedostanie się do komórek organizmu i wywołanie choroby COVID-19.

Układ odpornościowy zaszczepionego rozpoznaje, że obce białko nie powinno znajdować się w organizmie. W efekcie reaguje i wytwarza naturalną ochronę w postaci przeciwciał i limfocytów T.

Moderna przekazała niedawno, że przeciwciała utrzymują się po sześciu miesiącach. Po około pół roku od zaaplikowania drugiej dawki preparat daje 90 proc. ochrony przed COVID-19. Poza tym zabezpiecza przed ciężkim przebiegiem choroby w 95 proc.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące
zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podwyżki cen żywności są nieuchronne

Ceny żywności dalej będą rosnąć. Przyczyną nowe podatki i drożyzna na świecie

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >